| m4r1n a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi.Am luat un 9 in teza la romana dar la matematica inca nu le-a adus (norocul meu ) dar problema este ca sunt mai slab si ca este in jur de 6...si mama cred ca o sa ma certe groaznic pentru asta. Niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Se intampla mai mereu ca parintii sa ne certe cand luam vreo nota mica, asta stiu ei sa faca!
Uneori, nu pot sa neg ca n-ar avea dreptate, dar uneori am impresia ca nu ne inteleg deloc si ca vrem sa fim asa cum au fost ei, desi stiu foarte bine ca nu au fost perfecti... Atunci and vei veni acasa cu teza, incearca sa nu pari distrat, deoarece se va supara si mai trebuie, va crede ca esti fericit(si nu cred ca ai motive). Spune-i calm ca ai luat o nota mai mica decat s-ar fi astepta ea si apoi spune ca e vorba de 6. Daca va tipa, incearca sa nu comentezi, ba chiar sa-i spui ca are dreptate si ca-ti pare rau, dar ca totusi si luat un 9 la romana si ca teza reprezinta doar 25% din medie si ca te vei stradui sa iei macar un 8 la oral etc. Las-o sa tipe si daca poti, iesi din camera, dar ai grija sa nu dai tare cu usa sau sa incepi sa te enervezi sau sa tipi si tu, pentru ca se va supara si mai tare! Apoi, du-te si stai toata ziua in camera ta, mai deschide calculatorul, sau daca tu chiar vrei sa pari,, ala cuminte si plin de regrete", atunci incearca sa rezolvi teza, sau fa niste probleme la matematica, atat cat sa te vada ai tai. Daca poti sa plangi ar fi si mai bine, parintii mereu se induioseaza la plansul unui copil, avand el orice varsta!
Stiu cum e, saptamana trecuta am gresit la teza de la geografie si mama m-a certat, la fel si tata...ca voi lua nota mica si asta. Dar mi-a venit teza si am luat 10! Mi-a zis profa ca era doar o greseala si ca am facut restul bine. Poate asa si tu, vei luat un 7! Nu prea ai de unde sa stii pana nu te vezi cu foaia in mama!
Succes si sa ma anunti printr-un mesaj ce nota ai luat si cum a decurs totul... happy

5 răspunsuri:
| marsy a răspuns:

Spune-i sa zica multumesk. si sa se mindreasaca cu tine. Ai mei ma inteleg intotdeauna. Tu doar la celelatle obiecte te ispravesti bine. Nu ai dar de matematicianwinking
pup. si succese pe la scoala! Eu matematicaa o duc rau. in schimb cu romana bine

| Bia:X a răspuns:

Spune-i ca incerci sa iei o nota mai mare in semestrul 2 si vorbeste cu ea si se va rezolva... da nu-i spune acum in vacantahappy spune-i dupa ce incepe scoala... app incearca sa iei note mari la teste si sa-ti iasa media buna si nu cred ca va fi asa rauwinking succeswinking

| Alessyaaa a răspuns:

Doamne, fix aceeasi problema o am si eu, acelasi lucru, doar ca eu am luat 8 la teza de la romana.La teza de la mate iau in jur de 5, 6 mereu, mama deja s-a saturat sa ma mai certe.imi explica dar degeaba.Bine ca nu m-i le-a adus.nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, incearca sa te straduiesti mai mult macar la oral cand te scoate la tabla.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Spune-i ca asta e, se mai intampla. De parca ei n-au luat vreodata note sub 5! Chiar daca nu recunpsc. Si asta e. Ce atata balamook pentru niste note. straight face

| m4r1n explică:

Mda... 6 am luat, dar a iesit mai bine decat ma gandeam eu big grin