| laur12 a întrebat:

As dori si eu daca are cineva sau poate gasi un referat la istorie despre "Relatiile internationale in sec 14-17"! Fundawinking

1 răspuns:
| InVPent a răspuns:

La sfârşitul secolului al XIV-lea, turcii au ajuns la Dunăre, ameninţând Ţările Române şi chiar întreaga Europă. Puterile europene au reacţionat, declanşând cruciadele târzii, pentru a-i respinge pe otomani din partea centrală a continentului. Fiind primii ameninţaţi de pericolul otoman, domnitorii români s-au integrat efortului comun al puterilor creştine, care i-au luat în calcul în proiectele de cruciadă.
Tot ce am putut găsi.