| Walhalla a întrebat:

As vrea sa dau la o facultate in Bucuresti Timisoara sau Cluj...Problema e ca eu sunt din Valea Jiului(in jud.Hunedoara).As vrea sa dau la jurnalism,insa nu sunt destul informat in legatura cu cazarea... Familia mea nu e potenta financiar ca sa pot sa urmez o facultate in unul din aceste orase,dar stiu ca,avand o medie mare pot intra la buget(despre care,apropo nu stiu ce inseamna)Pot sta intr-un camin fara taxa, trebuie saprimesc bursa ca sa pot plati sau cum? Dau funda.Multumesc

5 răspunsuri:
| Guildo a răspuns:

Eu sunt clujean si vreau si eu sa dau la jurnalism in Cluj sau in Bucuresti. Cat despre camin, gasesti aici informatii utile http://polito.ubbcluj.ro/cazare/.

| Walhalla explică (pentru Guildo):

Poi daca esti clujean, ma gandesc ca nu e problema cu cazarea. Apropo ce inseamna ca te incadrezi la buget?

| Guildo a răspuns (pentru Walhalla):

Pai se intra la buget sau la taxa, la buget locurile sunt distribuite in functie de medie, cei care nu reusesc sa intre pe locurile de bugetari, merg la taxa, dar si acolo sunt un numar precis de locuri. Diferenta dintre buget si taxa e faptul ca la taxa se platesc anii de studiu, iar la buget studiile sunt gratis. Daca vrei un loc in camin la Cluj, cred ca ai nevoie de sa te afli printre bugetari, dar la fspac se intra pe pondere 100% a mediei de la bac, deci daca tragi anul asta si scoti o medie peste 9, 20 la bac eu cred ca poti sa intri usor la la FSPAC, la sectia jrurnalism.

| Walhalla explică (pentru Guildo):

Si daca intru la buget, caminul e gratis sau trebuie sa mi-l platesc? Daca intru la buget intru pentru toti 4 ani? Adica nu voi plati deloc taxe? Sau trebuie sa ma mentin?

| Guildo a răspuns (pentru Walhalla):

Depinde cate locuri sunt la camin, iar daca nu te mintii in varf in perioada facultatii poti sa ajungi de la buget la taxa. La jurnalism in cluj sunt doar 3 ani + licenta.