| madalinwtza a întrebat:

As vrea sa va intreb ce trebuie sa fac pentru a intra la Academia Militara? Eu acum sunt la liceu, am intrat cu media de admitere mare, sunt in clasa a X-a si pe primul semestru am avut media generala 9, 40. As vrea sa va intreb daca voi credeti ca am vreo sansa sa ajung la ACADEMIA MILITARA?!

2 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Depinde cat de mult iti doresti.Eu cred ca ai sanse, ai o medie destul de mare happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca media ta reflecta cunostintele tale pot sa spun ca ai foarte mari sanse! Intrucat esti inca la liceu eu zic sa te axezi foarte mult pe urmatoarele materii: Matematica, Fizica, Psihologie, Limba romana si comunicare, Engleza. Cam astea sunt materiile din care o sa dai admitere la academie (depinde ce academie si ce specializare iti alegi). Nu neglija pregatirea fizica... e foarte importanta.

Informatii despre admitere gasesti pe site-urile academiilor: Academia Fortelor Terestre, Academia Fortelor Navale, Academia Tehnica Militara, Academia Fortelor Aeriene.
De asemenea poti cere informatii la Biroul de Informare-Recrutare din judetul tau... dar e cam devreme sa te duci acolo... prin clasa a 12-a ar fi indicat sa mergi daca chiar doresti sa urmezi cariera militara. Iti urez mult succes!