| alin568429 a întrebat:

Salut as vrea si eu trasaturile textului liricbig grin

Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Trasaturi:
* structura in versuri cu respectarea regulilor prozodice [vers,strora, masura]
*prezenta eului liric, care se construieste prin insusi actului autoexprimarii
*utilizarea fg. de stil in numar mare.
fundita pentru ca mi-a luat mult sa ma gandesc. Si sunt 100% corectewinking.

4 răspunsuri:
| Alecssa a răspuns:

Genul liric cuprinde totalitatea operelor literare in care autorul isi exprima in mod direct ideile, gandurile si sentimentele cu ajutorul imaginilor artistice si figurilor de stil.
-prezenta naratorului
-prez. verbelor si formelor pronominale la pers. I si aII-a
-imagini artistice
-figuri de stil
NoROCK!

| chakuza a răspuns:

1.Utilizarea verbelor la persoana I
2. Utilizarea pronumelor personale la persoana I, dar aici merge sa cauti si la persoana a II-a(numai cand nu gasesti la persoana I).

| madalina188w a răspuns:

Caracteristici:sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct
compozitia textului liric:secvente lirice, planuri, tablouri
eul liric marcat din text prin pronume si verbe la persoana 1 sau sugerate prin stari lirice
mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic,sintactic,stilistic(figuri de stil)
imagini artistice:auditive,vizuale olfactive, sinestezia.
#:-s am obosit
cadrul liric:coordonate spatiale si temporare subiective
admosfera lirica:romantica, dramatica etc

| madalina188w a răspuns:

Caracteristici:sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct
compozitia textului liric:secvente lirice, planuri, tablour
eul liric marcat din text prin pronume si verbe la persoana 1 sau sugerate prin stari lirice
mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic,sintactic,stilistic(figuri de stil)
imagini artistice:auditive,vizuale olfactive, sinestezia.
#:-s am obosit
cadrul liric:coordonate spatiale si temporare subiective
admosfera lirica:romantica, dramatica etc