| ProblemeKuFeteLe a întrebat:

Salut, astazi a venit profesoara de romana si a propus o sceneta pentru 2 elevi, un coleg a spus ca vrea iar pentru al doilea a intrebat in clasa. si toti au spus "Bogdan" (pentru ca eu ma mai uit la stand up-uri etc. ) chestia e ca eu nu vreau asa ceva si maine m-am hotarat sa ma duc sa-i spun profesoarei dar consider ca " nu vreau" nu e un raspuns destul de bun, asa ca va cer ajutorul, cum as putea sa-i spun. ( sceneta avea sa se petreaca in fata intregului liceu )!

5 răspunsuri:
| Aly07 a răspuns:

Bogdan, nu stiu ce ma face sa cred ca ai probleme cu fetele, oricum... daca ai studiat putin in aceasta directie ar trebui sa stii ca daca amani sa vorbesti cu o fata iti va fi din ce in ce mai greu sa faci asta si asa este si in cazul cu doamna profesosra. Cu cat amani mai mult, cu atat iti va fi mai frica.
Presupun ca nu ai vrut sa pari las in fata clasei sau ca ai fost atat de magulit, atunci cand te-au nominalizat colegii tai, incat nu ai putut spune nu, dar nu uita totusi ca decizia se afla in mainile tale. Totusi daca te pasioneaza stand up-ul, actoria in scoala e un mod de a incepe.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E simplu. Îi spui că ești un copil timid, emotiv, și nu te simți pregătit pentru un astfel de demers.
Poți adăuga că propunerea colegilor tăi a fost un act de rea-voință...
Acum, nu știu dacă colegii te-au propus pentru distracția lor, ori pentru că ai talent și sunt convinși că îi reprezinți cu succes?!
Într-un fel, profesoara de limba română, nu ar fi luat în calcul propunerea lor, dacă nu era convinsă că ai talent, carismă... Și dicție!
Dar tu... ce faci? Îți imaginezi insuccesul, înainte de a avea loc evenimentul.
Dacă vrei să renunți, spune-i! E de preferat să "tremuri" câteva secunde până îi destăinui dascălului ceea ce ai pe suflet, decât să tremuri de spaimă (minute în șir) în fața atâtor colegi, prezenți la scenetă.
O cauți la cancelarie și o rogi să te înțeleagă. Știu că pare greu, fiindcă tu ești cel care trebuie să înfrunte situația, nu noi.
Oricum, succes. Dar în locul tău, eu nu aș fi renunțat! big grin

| zurick a răspuns:

Buna!
Nu are ce sa-ti faca deoarece e decizia ta si nu e obligatoriu(daca era nu intreba cine mai doreste)Ii spui in fata ca nu doresti sa participi la aceasta activitate.N-are rost sa-ti spun sa o faci pentru ca e decizia ta.
Bafta!

| motan444 a răspuns:

Fii curajos nu te panica dut e o sansa unica in viata

| corodidenisa a răspuns:

Ii spui ca nu vrei si cam atat. Curaj :*