| Serex a întrebat:

Salut, astazi am stricat un monitor de la scoala din prostie, dand din greseala cu capul in el in cabinetul de TIC, dar eram doar 6 colegi fara profesoara. Pana acum nu s-a intamplat nimic, deoarece monitorul nu e spart, ci doar display-ul, iar la calculatorul unde stau eu este alt monitor, deoarece l-am schimbat. Nu stiu daca este camera sau nu, dar eu as vrea sa nu se afle ca eu am fost. Daca cumva s-ar afla, cum as putea sa scap fara sa imi fie scazuta nota la purtare? Dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se va investiga si se va ajunge la Politie, daca nu recunoasti tu asta ceva, pentru ca, colegii tai te vor spune in final, ca sa nu fie ei nevoiti sa plateasca monitorul si nici sa li se scada nota la purtare.
Asa ceva nu se lasa niciodata fara invetsigatie seroasa, fara nota scazuta la purtare si plata integrala a monitorului.
Sfatul meu este sa recunosti inainte sa se implice Politia in investigatie si sa iasa un scandal general.
Ia-ti gandul ca nu se va afla, chiar daca nu sunt camere de vederi, tot va spune unul din colegii tai.

| Serex explică (pentru Violleta2022):

De platit sunt dispus sa platesc integral, nu e problema, dar imi e frica sa nu imi fie scazuta nota la purtare si nu stiu cum sa recunosc. Tin sa mentionez ca sunt in scoala asta din clasa a5-a, acum fiind a 10-a si sunt premiant si nu am mai facut pana acum nimic, iar anul trecut s-a spart un geam de termopan in scoala si tipu care l-a spart a trebuit doar sa il plateasca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Serex):

De plata monitorului nu ai cum sa scapi, ca se va investiga si tot se va ajunge la tine si la plata lui.
Marea problema este cum sa minimizezi incidentul, de aceea te sfatuim ca tu sa mergi sa le explici ca ai cazut, te-ai impiedicat sau ce crezi tu, dar sa-ti recunosti vina, inainte de a se ajunge la investigatie cu politia, ca atunci vor fii toti furiosi, iar nota la purtare, va fi scazuta dramatic.
Este de apreciat sinceritatea omului si atunci iti vor acorda incredere si bunavointa.

| WaterDrop a răspuns:

Ideal ar fi sa te duci sa le spui tu, pentru ca vor face "ancheta" si daca nu recunoaste nimeni, ii poti baga pe toti in belele. Insa, partea buna este, ca daca recunosti si le spui ca ai folosit capul pentru acest lucru, cu siguranta se vor amuza si vei scapa doar cu plata.Cu cat astepti mai mult insa, cu atat cresc si riscurile de a avea nota scazuta.Sau, poate nu vor afla niciodata cine a fost? happy Decizii, decizii.