| mirabela26craiova a întrebat:

Ca sa fac in momentele in care simt ca viata nu mai are nici unrost si nu gasesc nici un motiv pentru care sa mai traiesc, atunci cand viata mi se pare un cac*t si ca nimanui nu ii pasa de mine? Dau Fundoaca!

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Nu e zi sa nu citesc o astfel de postare.
Ma, problema voastra, neintelesii astia cu tendinte sinucigase, e ca aveti asteptari prea mari de la viata. Ok, viata-i de rahat in mare parte, dar mai sunt si momente bune pentru care se merita sa astepti.
Fac pariu ca viata ta nu e asa cum zici tu dar tu pur si simplu nu stii sa te bucuri de lucrurile mici, obisnuite. Nu mai incerca sa descifrezi misterele universului, sa dai sens lucrurilor, existentei tale etc pur si simplu traieste
Ai familie, ai prieteni, iubit, serviciu ce mai vrei? toate astea sunt de ajuns sa te tina ocupata si sa-ti umple viata
Ca nu esti multumita doar cu astea, ca simti ca nu esti speciala, astea sunt prostii

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru greyhound):

Eu zic ca n-ar fi bine sa iti dai cu parerea chiar asa, viata e mult mai complexa decat specimenul de tipar enuntat de tine, iar faptul ca tu vezi doar un motiv " asteptari prea mari " dovedeste limitarea pe care o ai in dinamica vietii.

Pentru autoarea intrebarii, trebuie sa stii ca nimanui nu-i pasa de tine, (familiei doar, in unele cazuri) dar asta e un lucru normal, cu vremea te obisnuiesti, si n-are sa te deranjeze. Acum, ca "nu-i pasa de tine" nu trebuie inteles intr-un sens strict, drastic, radical... ci ca doar nu esti indispensabila pentru nimeni, desigur diverse persoane se pot simtii bine in compania ta, si e posibil sa-ti aprecieze caraterul, infatisarea, si ti-ar simtii lipsa daca brusc nu ai mai exista, dar s-ar adapta la noua realitate, caci face parte din natura omului.

Tot ce poti sa speri, e sa gasesti pe cineva pentru care sa reprezinti mai mult decat o prezenta placuta, in rest... nimanui nu-i pasa de tine, si nu e nimic tragic in asta, asa e omul. Nici tie, nici mie, nici nimanui, nu i se opreste viata, fericirea, daca o anumita persoana, fie si prieten vechi/bun/drag dintr-o data dispare, te intristezi o perioada de timp, si iti trece. Familia, iubitul( in unele cazuri), copiii, cam ei iti vor simti lipsa.

Iar ce poti sa faci? happy sa vorbesti cu oameni asemeni tie... care simt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spânzură-te. Ştiu că-mi va fi şters acest răspuns pentru " caracterul jignitor " pe care probabil că pare a îl avea, dar dacă nu găseşti niciun motiv de a mai trăi, mai ales în zilele noastre, varianta propusă de mine ar putea însemna cea mai potrivită soluţie, chiar dacă este una decisivă.

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.Pai si eu am de multe ori memente de genul...gandeste-te ca sunt situatii mai rele...si nu cred ca nimanui nu-i pasa de tine, gandeste-te.Gaseste lucrurile bune si bucurate de oamenii pe care ii ai aproape, daca esti bun ai de castigat chiar daca uneori cum zici tu "nimanui nu-i pasa de tine".E o perioada din viata ta in care ceva nu merge, gaseste-ti ocupatii, comunica.

| Copilaaa a răspuns:

Pai ai putea sa te faci utila...Nimic nu e mai placut din punctul meu de vedere ca atunci cand poti sa ajuti pe cineva, fara nici un interes.Noi suntem pictorii propriei noastre vieti, noi alegem culorile, putem sa ne simtim tristi sau deprimati sau veseli...totul depinde doar de noi.De fapt noi nu suntem suparati, tristetea e doar o stare.

| GothMusic a răspuns:

Nu cred ca viata ta e atat de ****... exagerezi.Nu ai unde sta? Nu ai ce sa mananci? Nu ai parinti? Atunci poti sa te plangi. Viata de **** ti-o mai faci si singur cu mainile tale. sunt sigura ca cuiva ii pasa de tine, ca ai un motiv sa traiesti chiar daca nu l-ai gasit pana acum. mai ai rabdare putin. poate ai un impas, toti avem, trebuie sa fii puternica sa treci peste.