| TheLilDragon a întrebat:

Salut,

Celui mai bun prieten al meu i-a murit mama ieri dimineata, de cancer, iar tatal lui l-a parasit din copilarie. Ce as putea sa fac ca sa-l ajut?

Multumesc pentru atentie! Toate cele bune!

Răspuns Câştigător
| spyceygirl a răspuns:

Condoleante familiei! Prima problema ar fi aceea daca are rude care il pot primi ca pe fiu lor, avand in vedere ca nu mai are cu cine sa stea, presupun ca locul in care locuia cu mama lui este potrivit pentru a-l adaposti, conteaza varsta pe car enu ai specificat-o, daca are o varsta frageda este foarte greu, trebuie sa il sprijini din punct de vedere moral enorm, sa nu-l lasi nici o clipa singur, avand in vedere ca e cel mai bun prieten, ai putea dormi cu el cateva nopti, sa simta ca are pe cineva drag alaturi, o alta chestie ar fi, probabil ciudata pentru unii si grea 100% aceea de-al cauta pe tatal lui, cu toate ca l-a parasit, poate ca acum ii pasa de el, si va regreta cand ii va afla situatia, pana la urma sangele apa nu se face, sunt sigura ca e cale de intoarcere, sunt sigura ca fiul isi poate ierta tatal, cu greu, ar sa se gandeasca ca el este cel mai apropiat inmomentul de fata...

este grea situatia pe care ne-ai prezentat-o, m-a intristat mult, dar aveti grija, o parte din durerea lui sa vada si ep umarul tau, sa ii mai usrezi suferinta.

mult noroc pe viitor!

3 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Saracu.imi pare rau de asfel de cazuri.pai sa ii fii cat mai aproape.sa vorbesti cu mama ta. din cand in cand sa il mai ajutati cu mancare, sa ii cumperi niste haine daca ai o situatie materiala mai bunisoara.sau ce nu mai imbraci tu, sau iti place mai putin sa il ajuti si pe el. oricum sa fii aproape.sa nu il lasi in momentele astea

| TąNyą a răspuns:

Sa-l sustii, sa-i arati ca esti un adevarat prieten si nu-l lasi la greu. Incearca sa-l ajuti daca poti si tu si vb cu mama ta. cu niste banuti, daca e loc de dormit pana se pune si el pe picioare si isi revine dupa pierderea suferita, sa-l ajutati cu mancare. Tu incearca sa-i fi alaturi cat poti de mult vorbeste cu el si nu-l lasa de izbeliste! Il doare mult acum si. sa nu calce stramb...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa il primesti la tine si avand in vedere ca e cel mai bun prieten ati putea fi ca niste frati dar stiu ca asta nu poate dura pe veci asa ca ar trebui sa se duca la un camit pentru cazuri sociale alta solutie nu vad decat poate daca ai vreo ruda care poate si vrea sa aiba grija de el.NOROC SI CONDOLEANTE PRIETENULUI!