| gabytzor97 a întrebat:

Salut cine imi pote spune si mie ce intelegeti voi prin cuvantul libertate? Dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| sinx a răspuns:

Dreptul de a spune si a face ce doresti, atat timp cat nu afectezi pe altcineva si mai ales cat nu incalci legile. Libertate inseamna sa iti poti exprima convingerile sexuale, religioase, conceptuale. Daca te gandesti, libertate este ''sinonim'' intr-o mica masura cu democratie. Si aici se poate discuta mult... poate prea mult.

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Așa cum foarte multe persoane asociază libertatea cu anarhia, eu o asociez cu democrația.
Baftă!

Apache
| Apache a răspuns:

O chestie de fatada...crezi ca esti liber, dar in acelasi timp muncesti toata ziua de la 7 la 22 pentru niste bani pe luna, copilaria ti-o petreci la scoala, ai vrea sa pleci undeva in vacanta, dar realizezi ca nu ai bani. vrei sa faci ceea ce te taie capul dar nu esti lasat pentru ca incalci legea.etc!
Deci care libertate? tot ce avem este o conduita morala care ne mentine in limitele impuse de societate

| IoanaGabe a răspuns:

Libertate
=
Posibilitatea de a acţiona după propria voinţă sau dorinţă; posibilitatea de acţiune conştientă a oamenilor în condiţiile cunoaşterii (şi stăpânirii) legilor de dezvoltare a naturii şi a societăţii.Loc. adv. În libertate = după bunul plac, nestingherit. Expr. A-şi lua libertatea să. (sau de a...) = a-şi îngădui, a-şi permite să. Starea unei persoane libere, care se bucură de deplinătatea drepturilor politice şi civile în stat.Starea celui care nu este supus unui stăpân.Situaţia unei persoane care nu se află închisă sau întemniţată. Expr. A pune în libertate = a elibera din închisoare, din arest etc.Independenţă, neatârnare (a unui stat faţă de o putere străină).(De obicei la pl.) Drepturi cetăţeneşti Libertate individuală = dreptul care garantează inviolabilitatea persoanei. Libertate de conştiinţă= dreptul oricărui cetăţean de a avea o opinie proprie în orice domeniu de activitate. Libertate de gândire sau libertatea cuvântului dreptul de a exprima prin viu grai sau prin scris opiniile proprii!

big grin

| gabytzor97 explică:

Am dat fundita lui sinx deoare eu asta vroiam sa scriu nu ca altii sriu oe google dex...multumes sinx