| Anca_6939 a întrebat:

Salut cine ma ajuta si pe mine sa gasesc un referat in limba germana referitor la un oras din Germania.inafara de Berlin daca se poate:*(dau fundita cine ma ajuta)va multumesc:*

Răspuns Câştigător
| irina222 a răspuns:

Orasul Ulm.

[ROMANA]

Ulm este un oraş universitar situat pe Dunăre la sud de regiunea muntoasă Schwäbische Alb în landul Baden-Württemberg, Germania. Oraşul este un district urban cu 120. 000 de locuitori. Localităţi mai mari din apropiere sunt sud-est Augsburg la 70 km şi la 130 km München iar la nord-vest se află la 90 km oraşul Stuttgart.
Ulm împreună oraşul Neu-Ulm (Ulmul Nou) au o populaţie de peste 170. 000 de locuitori, constituind un centru important din regiunea Tübingen. Oraşul este cunoscut prin biserica construită în stil gotic, turnul bisericii are o înălţime de 161, 53 m, fiind cel mai înalt turn de biserică din lume. De asemenea este cunoscut prin constituţia cetăţenilor oraşului care are o tradiţie veche, se mai poate aminti teatrul german care datează din anul 1641.
In documentele istorice oraşul este pentru prima oară amintit la data de 22 iulie 854 ca palatinat regal, din anul 1802 oraşul aparţine de Bavaria iar din 1810 va aparţine de Württemberg.

[ GERMANA ]

Ulm ist eine Universitätsstadt an der bergigen Region südlich der Donau Schwäbischen Alb in Baden-Württemberg, Deutschland. Die Stadt ist ein Stadtteil mit 120. 000 Einwohnern. Größere Ortschaften sind in der Nähe Augsburg Süd-Ost 70 km unde 130 km nord-westlich von München unde befindet sich 90 km Stuttgart.
Ulm Neu-Ulm Stadt zusammen (New Elm) haben eine Bevölkerung von mehr als 170. 000 Einwohnern bilden ein bedeutendes Zentrum der Region Tübingen. Die Stadt ist bekannt Kirche im gotischen Stil erbaut Kirchturm hat eine Höhe von 161, 53 m, der höchste Kirchturm der Welt. Auch durch die Verfassung den Bürgern der Stadt, die eine lange Tradition hat, bekannt ist, kann das deutsche Theater erinnern, aus dem Jahr 1641.
In historischen Dokumenten der Stadt wird zunächst am 22. Juli mit 854 Royal Pfalz, im Jahr 1802 gehört der Ort zu Bayern unde im Jahr 1810 gehörte es zu Württemberg erwähnt.

:*:*:* succes!:
*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Ulm este un oraş universitar situat pe Dunăre la sud de regiunea muntoasă Schwäbische Alb în landul Baden-Württemberg, Germania. Oraşul este un district urban cu 120. 000 de locuitori. Localităţi mai mari din apropiere sunt sud-est Augsburg la 70 km şi la 130 km München iar la nord-vest se află la 90 km oraşul Stuttgart.
Ulm împreună oraşul Neu-Ulm (Ulmul Nou) au o populaţie de peste 170. 000 de locuitori, constituind un centru important din regiunea Tübingen. Oraşul este cunoscut prin biserica construită în stil gotic, turnul bisericii are o înălţime de 161, 53 m, fiind cel mai înalt turn de biserică din lume. De asemenea este cunoscut prin constituţia cetăţenilor oraşului care are o tradiţie veche, se mai poate aminti teatrul german care datează din anul 1641.
In documentele istorice oraşul este pentru prima oară amintit la data de 22 iulie 854 ca palatinat regal, din anul 1802 oraşul aparţine de Bavaria iar din 1810 va aparţine de Württemberg.

4 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Cauta pe wikipedia pagini scrise in limba germana (deutschsmug) despre : Koln, Frankfurt, Dortmund, Hamburg, Bremen, Leipzig, Stuttgart etc etc. D'apoi orase nu sunt in germania? Ca urbanizarea acolo e 80% laughing Multa bafta la cautat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu

| madalynaaa a răspuns:

Uite... daca stii bine germana eu iti trimit un referat pe germana despre orasul Hamm

Hamm (lateinisch Hammona) ist eine careisfreie Stadt im Zentrum Nordrhein-Westfalens. Die Stadt liegt im Nordwesten des Regierungsbezirks Arnsberg unde am Ostrand des Ruhrgebiets. Sie wird von der Landesplanung als Mittelzentrum ausgewiesen unde ist Mitglied im Landschaftsverband Westfalen-Lippe sowie dem Regionalverband Ruhr. Das Stadtgebiet erreichte nach mehreren Gebietsreformen am 1. Januar 1975 seine heutige Ausdehnung. Zeitgleich überschritt Hamm die statistische Bemessungsgrenze von 100. 000 Einwohnern unde erlangte den Großstadtstatus. Heute hat Hamm gut 180. 000 Einwohner (Stand: Ende 2007) unde belegt damit den 42. Platz der größten deutschen Städte. Die Stadt ist Sitz des größten deutschen Oberlandesgerichts, des Oberlandesgerichts Hamm. Der Wahlspruch Hamms lautet: „Hamm, eine l(i)ebenswerte Stadt!".