| PuffIQDin99 a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Ce inseamna cuvintul postlectorala?
Dati exemplu!
Fundita love struck

6 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu te spara dar consider ca poti consulta si tu un dictionar explicativhappy!
Bafta la cautat:*!

| cornel13 a răspuns:

Inseamna:a se produce ex:In agitatia postlectorala un om inlocuia pe altul si toata povestea era terminata in 24 de ore. (nu stiu cat de bine este)

| PuffIQDin99 explică:

EtcEtc _nu pa supar dar eu nu am gasit in nici un dictionar si chiar nici in dexonline

| Ho1 a răspuns:

Postelectorál, -ă adj. (pol.) Care urmează alegerilor ◊ „Post-electoral" Sc. 13 IX 67 p. 6. ◊ „Sondajele de opinie efectuate de instituțiile vest-germane specializate nu anticipează o deplasare masivă de voturi de natură a înclina în mod hotărâtor balanța astfel încât să asigure [...] o majoritate absolută în Bundestag, ceea ce lasă deschisă problema alianțelor postelectorale." Sc. 2 III 83 p. 6. ◊ „Asistăm, probabil, la cel mai agitat spectacol politic postelectoral." ◊ „22" 50/93 p. 3; v. și R.l. 31 VII 84 p. 6 (din post- + electoral; I. Preda în LR 1/93 p. 21)

| Manowar a răspuns:

Incearca pe www.dexonline.ro

| Cobuscean_Victor_1997 a răspuns:

Starea postlectorala este starea cititorului dupa ce citeste o poezie de exemplu...
Stiu itemi pe baza poeziei de genul "descrie starea postlectorala", adica trebuie sa spun ce-am simtit dupa citirea poezieiwinking