| Zaruri666 a întrebat:

Salut! Cum as putea sa-mi cumpăr un apartament la 18 ani? Acum am 17...lucrez ma intretin singur.
Dati mi niște idei ce as putea face sa pun mana pe o suma mare de bani... știu știu ca ar face oricine dacă ar fi asa ușor, dar idk, poate aveți niște idei...
Fără hate plssss

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La acest moment, doar cu bani de la parinti, fiindca nu poti lua credit bancar nici acum si nici la 18 ani.
Sigur ca ai voie sa visez dar asta nu te ajuta cu nimic, ca banii multi nu zboara din cer si nu se fac peste noapte.

Eu zic sa mergi la seral si sa-ti termini liceul ca sa poti sa-ti iei un job mai bun, fiindca acum esti necalificat si niciodata nu vei putea avea joburi mai bine platite, ca muncitor necalificat.
Dupa ce termini liceul (de 13 ani la seral) si-ti iei BAC-ul, ai sanse sa iei joburi mai bune si mai banoase, care-ti vor permite sa te bagi intr-un credit bancar pentru casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca am sti cum sa facem rost de bani pentru o casa la 18 ani am face rost pentru noi nu am zice la altii... pana atunci chirie

| Hyperion7 a răspuns:

Faci un credit la banca, dar nu vad rostul sa îți rupi cârcă 30 de ani pentru un apartament, părerea mea.
De altfel, daca nu ai banii, creditul e cam singura varianta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cei care au o locuinta a lor, ori le-au mostenit de la parinti sau alte rude, ori au facut rata la banca pe 10-30 de ani. Restul, stam in chirie. Daca ai putea sa-ti cumperi singur o locuinta atat de usor, nu crezi ca toata lumea ar face asta? Nu prea poti tu ca om de rand sa pui mana pe o suma intre 30.000 - 70.000 euro. Sunt bani relativ greu de facut cand nu ai un plan sa lucrezi intr-un domeniu unde se castiga foarte bine gen sa castigi minim 2000 euro in mana.

| Madaxo97 a răspuns:

La 18 ani, nu prea ai cum, nici legal nici ilegal sa faci rost de suma necesara pentru un apartament sau casă. Ai câteva variante dacă vrei să îți cumperi o casă cat mai rapid:
1.) mergi in strainatate, muncești si pui deoparte bani, atenție, fără sa cheltui aiurea pe distracții, pui cat de mulți poți si chiar si in 3-5 ani ai putea strânge o sumă frumoasă, dacă te angajezi pe un salariu bunicel, cunosc oameni care au fost plecați in afară 3, 4 ani si și-au făcut casă, acum depinde de tine cat de bine ți de bani, fiind tânăr, s-ar putea sa fii tentat sa-i cheltui ușor
2.) încearcă cu creditul prima casa. Probabil esti prea tânăr sa îți dea un credit acum la 18 ani, dar pe la 20 când vei avea ceva vechime ai șanse mari sa obții creditul măcar pentru o garsoniera, dacă ai si salariu bunicel, nu minim pe economie
3.) poate au părintii tai o proprietate pe care o pot vinde sa îți dea ție banii sa iei apartament sau o garsonieră măcar

| MistarGoGu a răspuns (pentru Madaxo97):

Zici tu ca ilegal nu poate? Hmmm se poate sa ai surprize mari! Doar frica de lege sau " bulau " sa-l rețină!
Stiu tineri de 15 -16 ani care au trecut de 100 K € din fraude informatice cu carduri sau alte chestii!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Madaxo97):

Fiul de 16 ani al unei colege de munca din Belgia racola in Cehia, Slovacia & Polonia pe net fete pentru prostituție! Tot minore unele de 12 ani! Facuse un site pe DarkNet de pedofilie si vindea filme si poze! plata se făcea cu Bitcoin! 1 an si 6 luni a " functionat " schema! + 67, 000 € echivalent BTC a strâns!

| Madaxo97 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Așa e, se poate, dar trebuie sa ai ceva creier si tupeu sa faci ce au făcut tinerii de care povestești tu. Poate baiatul care a pus întrebarea nu are cunoștințe informatice la asemenea nivel si nici cu prostituția nu vrea sa se ocupe, ma îndoiesc. Oricum dacă face bani si intra la pușcărie degeaba ii face. Poate se alege cu apartamentul dar si cu un cazier pătat pe viață.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Madaxo97):

Da! Depinde de fiecare la ce il duce capul DAR tentatia banului facut USOR le ia unora mintile cu totul! Ala de care zic eu era cu VRAJALA si " papagalu "! Avea un coleg de liceu major care se ocupa pe partea de IT! Micutu aducea filmele si pozele ala mare le trimitea pe un server in Asia! De aia a si durat asa mult investigația pana i-au prins! Treaba *( cumpararea de domenii si servicii de găzduire site ) se făcea prin niste firme paravan din Bulgaria si Ucraina! Vorbim de chestii de acum 8-9 ani!

| MistarGoGu a răspuns:

Ca sa " citez " dintr-o melodie a lui Cheloo
Daca as fi Codlea as cere taxa de protectie
Daca as avea voce manelist pe la nunți
Apartament unde? In ce oras? Cate camere? Ca intervalul de pret este enorm!
Una este cu 2 camere intr-un orasel prăfuit alta este in buricu capitalei!
Legal un pic cam greu!
1. Jucat la loto cu sanse foarte mici
2. Stad-up comedy sau cantat Daca ai talent?
3. Angajat la Stat pe o functie barosana, la tine nu e cazul ca esti cam mic *( nici cu $paga nu cred ca reusesti )!
De variante ilegale nu vorbesc ca nu permite regulamentul tpu.ro

| elennaionela14 a răspuns:

Daca ai loc de munca cred ca de la 18 ani mergi la banca si iei un credit.

| MistarGoGu a răspuns (pentru elennaionela14):

As vrea sa vad si eu banca aia care aprobă unui tanar de 18 ani fara prea mare istoric financiar sau vechime un credit pentru acasa *( apartament )! Se chinuie oameni de 25, 35 de ani cu calificări si functii sa ia un credit! Nu mai trăim in comunism cand locurile de munca erau sigure, garantate si cu salariul la zi!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nici nu recomand sa te apuci de rata daca nu esti absolut sigur ca stai la un loc de munca sau ai un venit asigurat pe anii respectivi de rata. Iti blochezi efectiv viata.

| MistarGoGu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sa " se apuce " de rata ca nu eu iau credit! Fug de banci ca dracu de cruce!

| goguPatent a răspuns (pentru MistarGoGu):

Bcr-ul

https://www.bcr.ro/......sa-mea-bcr

Nu se chinuie nimeni sa ia credite, majoritatea sunt aprobate foarte usor daca respecti niste reguli impuse de banca.