| aADI a întrebat:

Salut, cum pot scapa de emotii, si sa fiu mult mai intrasnet, nu ma pot controla cand am emotii, cand vorbesc cu un om mai important le amestec pe toate, cand recit o poezie ma incurc din cauza emotiilor nu le pot controla. Nu mai stiu ce sa fac ca sa pot remedia problema. Apropo sunt foarte timid, acest lucru ma trage in jos destul de mult. Multumesc[am 17 ani]

3 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Salut, eu zic sa iti faci o proiectie inainte de intalnirea cu "cineva important". Te imaginezi ca vorbind coerent, fara emotii, degajat.
Daca intalnirea e "pe nepregatite", poti sa iti anunti convorbitorul ca ai emotii si ca esti in regula. Cu cat esti mai constient, cu atat emotiile o sa dispara.
Posibil sa te ajute si intrebarile/afirmarile :

Am mai facut asta, o fac fara probleme.
Am incredere in mine, o sa reusesc.
De ce sunt asa de stresat?; am mai recitat asta.

| nlko a răspuns:

Buna!
Pai... timiditatea trece odata cu experienta.
Cu cat vei recita mai multe poezii, cu cat vei vorbi cu mai multi oameni importanti...
Vei observa ca nu se intampla nimic si vei mai capata incredere in tine.
E normal sa ai emotii, toata lumea are, doar ca incearca sa nu te concentrezi pe ele.
Bafta!

| Irina31 a răspuns:

Te rog fa-ti o mica descriere: cerc de prieteni, performante scolare, inaltime, kg, ce stil vestimentar ai - ideea e ca trebuie sa faci ca in lucrurile astea sa fii mandru de tine, apoi, cand esti pus in fata unui examen, a unui interviu, recital etc sa te gandesti: "ce se poate intampla daca nu reusesc? asta e-incerc data viitoare. nu e sfarsitul lumii" - intr-un cuvant, incearca sa te resemnezi si sa accepti ambele posibilitati inainte sa ajungi la intalnire - asta te va ajuta sa fii mai linistit - ma mine a functionat. De ce sa iti fie frica de oameni? ce pot sa iti faca? daca ai sti inspatele unei atitudini curajoase a unora cata frica e. poate mai multa decat ai tu-dar ei lupta sa si-o incece. Tu lupta sa scapi de ea-nu ai de ce sa iti fie frica. Daca altul poate, si tu poti-nu esti cu nimic inferior altora. Gandeste in felul acesta - Dumnezeu te-a facut valoros. Si daca esti crestin poti incerca si ce spune in Biblie "Pot totul in Hristos care ma intareste". O reusesti. Daca gresesti nu e nici o tragedie - si altii au gresit inainte de tine, nu esti primul. Esti o persoana cat se poate de normala happy