| Sov95 a întrebat:

Daca se pricepe cineva la psiholigie sau are sfaturi sa imi dea va rog sa raspunda la acest topic. Si va rog sa cititi ca dau fundita. happy

Okay, deci treaba sta cam asa: acum aproape o luna am intrat la liceu. Am problema insa ca nu-mi gasesc locul in noua clasa. De exemplu, azi dupa ore am fost cu cativa colegi si colege in parc, sperand sa ma mai apropii de acestia (ca coleg, bineinteles!), insa nu m-am ales cu nimic: Toti vorbeau si nici macar nu stiau ca existam. Daca incercam sa spun o gluma, oricat de reusita era, nimeni nici macar nu zambea, desi fostii colegi si alti prieteni de-ai mei rad de nu mai pot cand fac astfel de glume. Alt exemplu este ca mereu cand (cam oricine) isi spun la revedere se pupa pe obraji, insa pe mine nu ma baga in seama niciodata. Admit ca sunt gras si arat urat (oricum 'tratez' asta), dar nu cred ca asta este singurul motiv pentru care nimeni nu ma baga in seama. Mereu cand cineva imi cere ajutorul incerc sa ajut cat pot si incerc sa fiu cat mai prietenos cu putinta, insa tot nu-mi iese nimic. Admit ca sunt timid si ma simt prost, de obicei, sa intrerup o discutie pentru a ma baga si eu in ea. Cu ce gresesc? Va rog, poate cineva sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| arysa a răspuns:

Spuneai ca nu te pricepi la anumite lucruri. dar poti sa inveti. De ex ii poti spune tipului care e DJ sa te invete si pe tine cam care e treaba. oamenii se simt fericiti cand trebuie sa vorbeasca despre ei sau activitatile lor deci o sa-i faca placere sa te ajute. Poti pe de alta parte sa te inscrii la palatul copiilor daca ai in oras asa ceva la tenis, foto si film etc ce-ti place tie.
La faza cu colegii stiu prin ce treci si eu la inceputul liceului era asa. E o chestie de timp pana te vei integra.Nu poti sa zici sa fii prieten cu toata lumea din primele saptamani. Deocamdata fii pe faza, incearca sa te integrezi intr-un grup care ti se pare apropiat ca si gusturi, comportament si in timp persoanele te vor accepta si pe tine.
Fii increzator in fortele tale si nu te descuraja daca nu rad la vreo gluma de-a ta. Important e sa vorbesti chiar daca uneori ti se pare ca nu esti luat in seama.

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Poate dacă nu ai încerca să fi pe placul tuturor ţi-ar fi mai bine. Mergi în pauze şi discută cu câţiva colegi, pe rând. Întreabă-i chesti generale. Nu trebuie să-ţi impui prezenţa dar analizează-i pe toţi de la distanţă şi vezi cu care te-ai putea împrieteni. Nu poţi fi prieten cu toată lumea. Baftă!

| Xab a răspuns:

As vrea sa te ajut.Si eu am cam aceeasi problema:sunt timida. dar inca n`am gasit o solutie.Incearca sa-ti gasesti un coleg cu care sa te intelegi bine, iar apoi cu ajutorul lui te poti integra in grup mai usor. Este un inceput...trebuie sa-i faci pe celalti sa aiba incredere in tine, sa vada ca esti de treaba...

| Sov95 explică:

*Ganduri albe

Multumesc mult de raspunsul tau, dar nici eu nu cred ca poti fi prieten cu toata lumea! Insa nu-mi iese nimic cu nimeni! Altii din jur sunt mai amuzanti, ba mai interesanti, ba ma frumosi, eu simt ca nu ma remarc prin nimic: de exemplu am un coleg care stie sa cante la pian si chitara si unul care este DJ, dar eu nu am niciun talent pentru astfel de chestii! crying

| Sov95 explică:

*SHEEP nu exista nicio posibilitate sa ma transfer... m-am chinuit sa ajung unde am ajuns si nu ma voi transfera de buna voie in vecii vecilor!

Iar in rest tot nu stiu ce sa zic... Mereu ma simt nebagat in seama si complet inutil si complet neimportant. Asta e problema! Nu am incredere in mine...