| Adinagab a întrebat:

Salut..de cativa ani incerc sa scap de gandul, OBSESIA mai bine zis ca sunt urata.Din cauza asta sunt tare timida, mi e teama ca cel cu care vorbesc va zice ca sunt urata si nu stiu. Gandul ca in oglinda ne vedem mai frumosi ma omoara, deoarece si in oglinda ma vad ca dracu. in poze sa zicem ca e mai ok. Mi e rusine sa dau ochii si cu persoanele care imi sciu pe retele de socializare, de frica ca vor zice in gandul lor „e mai frumoasa pe facebook„..Nu mai stiu cum sa scap, cateodata ma gandesc la moarte, am ajuns sa plang ca maine am scoala si ca voi da ochii cu colegii.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ti-a spus cineva vreodata in fata "Esti urata?" sau i`ai auzit tu in vreun context? Poza sau nu, problemele sunt aceleasi.Ai asteptari prea mari de la tine si cei din jur, nu ai incredere in tine si ai o stima de sine scazuta.
Traim intr-o societate care ne sufoca cu informatii legate de cat de frumosi ar trebui sa fim si cum sa obtinem asta intr-un mod cat mai nenatural.Este o prostie asta. Dureaza si 6 ore un machiaj ca sa arate asa o tipa din reviste/tv asa cum o vezi tu + photoshop acolo unde machiajul da gres.In realitate, dupa ce le duci sa faca o baie, daca nu ai sti mai bine ai zice ca este alta persoana.Pui prea mult aspect pe acest lucru. Apoi pui prea mult aspect pe cei din jur:Fetele in mare parte viseaza la fat frumos cu un castel mare care sa le rapeasca si sa le ofere neconditionat iubirea pe care o asteptau.Ironic, peste ani, in majoritatea cazurilor, ajung sa fie cuplate cu colegul banal de la locul de munca care nu este nici frumos, nici bogat, ci doar "deosebit" in felul lui. Tine minte ca intr-o zi probabil vei intalni o persoana de acest fel si iti va fura lumea de sub picioare, si probabil nu va arata grozav.
Frumusetea este de mai multe feluri, si pentru oricine exista o persoana acolo undeva care sa o placa. Oglinda reflecta interiorul sa stii. Daca tu te vezi frumoasa, asa te vei vedea si in oglinda si asa te vor vedea si cei din jur.Invata sa ai mai multa incredere in tine.
Ai spus bine "obsesie" pentru ca asta si este, insa ea este cauza de anumite frici, care nu le-ai mentionat aici.Deci, de ce iti este frica? Lumea este atat de indiferenta in ziua de azi incat nu da doi bani pe tine si pe cum arati.Toti isi urmeaza interesul, doar tu ai ramas blocata. Ar mai fi multe de spus insa este greu sa`mi dau seama de prea multe doar din ce ai scris.Nu te mai gandi la moarte, si fruntea sus.

| Adinagab explică (pentru WaterDrop):

Iti multumesc foarte mult pentru timpul pierdut incercand sa ma ajuti. Nu pot sa zic ca mi.au spus in fata "esti urata" dar prin mici glumite si vorbe ironice imi dau seama si eu ca nu sunt tare ok. Si faza cu "oglinda reflecta interiorul", nu prea cred ca functioneaza..deoarece cand vezi un om pe strada nu stai sa il cunosti, ci doar i pui o eticheta, si la revedere. Sper ca imi voi aminti de fiecare data in gand tot ce mi.ai spus tu si o sa incerc sa trec peste. Multumesc frumos!

| WaterDrop a răspuns (pentru Adinagab):

Nu este timp pierdut deloc, ci un suflet salvat, daca ai prins ideea catusi de putin.Iar faza cu "prima impresie conteaza" este aberanta, pentru ca nu stii prin ce trece persoana respectiva in acel moment si imaginea ei/lui poate fi influenta de o multime de factori in momentul respectiv.(Ex.: Daca iti bate soarele in ochi si nu ai ochelari de soare, normal ca fata incruntata va speria pe cineva probabil, insa in lumina normala se vor uita la tine cu alti ochi). Eticheta iti vor pune doar persoanele inguste la minte si superficiale.Cum spuneam, totul este in mintea ta happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-adevar este o obsesie pentru tine.Arata-ne o poza ca sa ne putem da cu parerea.

| Adinagab explică (pentru darrio2007):

Pai ce parere puteti sa aveti despre o fata cu dintii "wow" si multe cosuri.

| RAY a răspuns:

Si daca esti urata asta e,ce sa facem acuma sa ne sinucidem ca nu suntem fotomodeli cu toti,fiecare are un loc pe pamantul asta, e adevarat ca cei frumos place tuturor,dar nu toti suntem frumosi, asta se numeste selectie naturala uni indivizi sunt mai frumosi, puternici, mai bine adaptati ca alti, evolutia isi face treaba bine de milioane de ani ceea ce un lucru bun, niciodata sa nu crezi in vrajeala sufletul conteaza nici un barbat nu-i pasa de suflet si de corpul tau si da cei frumos e frumos pentru toata lumea

| Adinagab explică (pentru RAY):

Multumesc de sfat, dar eu inca nu ma gandesc la barbati si sa fiu acceptata de ei deoarece sunt mica inca, doar de lume in general. ma gandesc de ce nu pot fi si eu ca si alte fete, normale, care aduc zambetul pe buze celor din preajma. dar e ok oricum.

| pufulescu a răspuns:

Fara o poza nu isi va da seama nimeni ce ai putea schimba la infatisare si daca chiar este ceva de schimbat. S-ar putea ca uratenia doar sa ti-o imaginezi!

| Adinagab explică (pentru pufulescu):

Nu merge sa pun poze aici.