| nukemdfkz a întrebat:

Salut, de mâine încep cu probele scrise la BACALAUREAT și nu cred că o să-l iau din prima, vreun sfat sau ceva care să mă ajute să scap de stres și anxietate?

14 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Bea apă și odihnește-te.

Stresul e o reacție chimică. Mai multe de jumătate din stres este cauzat de corp. Mintea doar stârnește corpul să aibă reacția asta și corpul o amplifică pentru că nu are idee cum să o controleze. Și e ca un motor de mașină ambalat la maxim, stând pe loc.

Probabil că în perioada asta în care te-ai concentrat pe educație ai cam ignorat corpul tău. Hidratarea este foarte importantă pentru buna funcționare a chimicalelor din care ești format, iar odihna e un semnal pentru corp că își poate permite să se ocupe de aceste reglaje fine.

Apă + odihnă este destresorul universal.

Și fii convins că la bac ai să faci atât cât este nevoie să faci ca să nu fie nevoie să încerci din nou. Deși, paradoxal, înveți mai bine când repeți un lucru decât atunci când îți iese din prima :-)

Baftă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu.
1. Nu îl iei din prima. Atunci ce rost are să te stresezi?
2. Mergi la bac, relaxată, că nu are rost să te stresezi.
Ne fiind stresată șansele să îl iei cresc. Mai pică și un subiect pe care întâmplător îl cunoști. Îl iei din prima.
Concluzia. Ești relaxată, nu te stresează rezultatul. Șansele să îl iei cresc. Ia cățelul de pluș și ieși la plimbare cu el. Take a deep breath, relax. Life is Good. LG.

| Cosmin86 a răspuns:

Esti RETARDAT? Nu se pune problema sa-l "iei", ci cu cat il iei peste 9.

Examenele de la facultate sunt de 3-4 ori mai grele decat bacul, ce naiba.

| Donsavas a răspuns:

Asa cum ti s-a spus, stresul e doar o reacție chimică, nimic mai mult. Frica de eșec nu e reală! De ce? Tu nu pierzi nimic, doar ai impresia asta. Stai calm, nu e ceva care ar trebui să te infricoseze.

| Plato a răspuns:

Bacul e efectiv conceput in asa fel incat sa-l ia toata lumea. Subiectul I e ridicol de usor si iti asigura nota 5. Ai si tu puțină vână in tine, lasa pesimismul. Du-te si ia-l, ce naiba?
Primele 2 subiecte sunt pe text, nici macar nu ai de invatat mare lucru pentru ele. Iar la subiectul 3, daca nu stii ce sa scrii, scrie abureli, nu lasa gol.
Profesorul meu din liceu mi-a spus acest citat, din I.H. Rădulescu: "Scriți, băieți, scriți. Orice, numa' scriți". happy
Adica scrie acolo ceva, orice, dar nu lasa gol.
Eu cred ca poti sa-l iei din prima.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Subiectul I daca il faci perfect iti asigura nota 4, nu 5. Iar ca sa promovezi examenul de bacalaureat ai nevoie de media 6.
Sa nu mai zic ca, cel putin la romana, sunt sanse mari sa pierzi 10 sutimi ici pe colo.

| AC4S4 a răspuns (pentru aXy99):

Ideea e ca subiectul I + subiectul II = nota 7. Dar sa zicem ca mai pierzi doua puncte pentru ca nu ai argumentat bine sau raspunsurile nu au fost chiar complete, deci ai nota 5.
La subiectul III trebuie sa fi dormit toata clasa a 12a ca sa nu fii in stare sa scrii ceva. Daca scrii rezumatul operei fara detalii si mai dai niste exemple din text, eventual zici tema (asta stie sa faca toata lumea), primesti 15 puncte din 30. Deci creste nota la 6.5.

Are dreptate @Plato. Examenul e facut astfel incat un elev care a fost relativ-atent la ore, chiar daca nu a invatat deloc, e in stare sa ia nota 5-6. Cine vrea mai mult trebuie sa depuna un minim de efort si sa invete suplimentar.

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

Daca nu ai minim doua pagini (sau una si jumatate cum e acum) nu, pierzi automat 16 puncte. Ramai cu 14. 14 daca faci impecabil. Te asigur ca pe rezumat si pe niste aberatii nu iei mai mult de 6 puncte.

| AC4S4 a răspuns (pentru aXy99):

Poti sa scrii aceleasi lucruri de mai multe ori, doar cu alte cuvinte, sub alta forma. Ajungi cumva la doua pagini. Iti zic din experienta. Ceva trebuie sa iti fi intrat in cap de la orele de romana astfel incat sa poti scrie ceva acolo, nu doar aberatii.

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu functioneaza chiar asa. Daca scrii acelasi lucru, nu-ti va fi punctat.

| AC4S4 a răspuns (pentru aXy99):

Mie mi-a fost punctat. Nu ma refer sa scrii eseul de doua ori, ma refer sa mai repeti idei dar cu alte cuvinte. Nu vad de ce nu ar puncta profesorii, pana la urma nu scrii prostii.

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

Depinde de profesor si de barem. Nu stiu cat de restrictiv este baremul, e posibil sa iti puncteze daca scrii bine. Si eu mai practic aceasta strategie, dar la facultate nu functioneaza la toti profesorii. Unii chiar depuncteaza laughing

| Delcatty a răspuns:

Sfatul meu este sa te uiti peste lectii si sa incerci sa memorezi ideile principale. Dupa, o sa fie mai simplu, ca dezvolti si te lungesti la vorba. Asta la subiectul al treilea.
La primele doua subiecte e usor, nici nu trebuie sa inveti cu adevarat, doar sa deduci din textul dat si sa stii sa argumentezi o parere. Asta la romana.
In rest, nu stiu la ce dai tu bacul, dar gandeste-te asa: esti pregatit? Ai facut tot ce ai putut? Atunci motivele anxietatii scad.
Nu uita, subiectele devin din ce in ce mai usoare de la an la an. Daca stii ca ai facut tot ce ai putut, atunci stai calm, gaseste-ti o activitate care te relaxeaza, ca nu se schimba nimic daca te stresezi. Bacul tot il dai, subiectele tot alea sunt, pur si simplu mergi cu capul inainte. Eventual mai recapituleaza si dupa odihneste-te.
Fii sigur ca dormi suficient. Altfel o sa te pierzi. Dat fiind ca e cald, incearca sa ai grija sa bei apa, sa ai mereu o sticla plina langa tine.
Multa bafta la bac!

| Dragos13ro a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

Selecteaza subiectele ce se vor da la bac si ascultale.
Nu spun sa nu inveti.
Asculta astea si in somn o sa te ajute in proportie de 30%.

La mate si la ce mai dai incearca sa faci macar subiectul 1.