| IlieMario a întrebat:

Salut, de vreo 3 luni cam asa, au început să-mi apară,, perciunii" (început de barba, și cioc) iar eu o data pe săptămână ii dau jos cu o mașină de tuns, nu cu lame de ras sau alt ceva, doar cu o mașină de tuns. Precizez ca nu vreau o barba mare deocamdată ca am doar 15 ani, poate pe viitor. Vreau sa știu dacă atunci când îmi dau cu mașină aceea de tuns pe față ca să ii îndepărtez risc ca să crească mai mult, mai repede sau mai groase firele? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu risti nimic, iti protejezi pielea de taieturi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are imporatnta ce vrei sau nu, ca mama natura a dat barbatilor barba si mustati si dupa cum se vede la tine a debutat pubertatea.
Daca nu-ti place, poti sa te razi cu lama sau masina de ras, sau cu ce vrei tu, ca asta-i usor si simplu.
Masina de ras are acelasi rol ca si apaartul de ras, practic rade/taie firul de par de la suprafata pielii si firul cerste exact la fel in ambele operatiuni.
In ce priveste grosimea firului de par, este imposibil sa craesca firul subtire sau gros, crescand intotdaeuna la fel, conform mostenirii ereditare, de la parintii tai.