| KALASHER a întrebat:

Deci am o problema cu socializarea.Eu de obicei cand intalnesc persoane noi, sau majoritatea persoanelor pe care le cunosc nu prea vorbim.Si nu cred ca e o problema cu timiditatea...sunt indraznet cu fetele...adica le invit si toate cele, dar ma simt foarte naspa cand ne punem pe banca, spre exemplu si nu vorbim aproape deloc.Prietena am si sunt serios, cu sportul stau bine, fac sala si sunt in echipa de baschet a scolii (am 1.78 si 14 ani) la note sunt cam de 8-9, lipsuri materiale nu am.Singura problema e socializarea, nu am idei, sunt varza.Chiar si in grupuri, toti se deschid si eu stau si tac ca ultimul fraier.Credeti in zodiac? Zodia poate fi de vina (scorpion)? Cum as putea face sa ma deschid? Vreau sa fiu mai deschis, mai glumet asa, nu persoana "perfecta" care nu vorbeste cu oricine.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu da vina pe zodii căci nu prea există, dă vina pe tine.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai încredere în ține și pentru a o corecta trebuie să practici actoria sau măcar să vorbești tu cu ține în casă ca să te obișnuiești. Cînd vorbești cu o față nu trebuie să îi spui replici din filme sau gindite cu 5 zile înainte ci spumei ceea ce gindesti și o să vezi relația va merge de la sine, dar să ei seamă prietenilor mai depărtați să nu te deșchizi niciodată cu totul căci vor începe să te birfeasca și îți vor face o reclama nu chiar pozitivă în față fetelor, mai bine fii mai reținut cu cei care nu știi dacă sunt prieteni cu adevarat

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Este bine ca stii deja care este problema. Atunci cand stii care este problema iti este mai usor s-o rezolvi.

Zodiile nu au nicio treaba cu asta. Adevarat, sunt berbec si sunt "incapatanat ca un berbec" cum s-ar zice dar nu sunt genul care sa creada in asa ceva.
Incearca sa fii mai indraznet,sa iei atitudine,sa te impui mai mult in ceea ce faci.

Cu ce te diferentiezi tu de ceilalti?
Cu nimic!
Deci poti incerca si tu sa vorbesti... dar mai intai trebuie sa inveti sa gasesti subiecte de discutie care sa fie pe placul tuturor.

Incearca sa te bagi in seama si sa captezi atentia celor care te asculta.
Este bine ca vrei sa-i bagi in seama si pe cei mai slabuti. Daca taci *in situatia ta * nu o sa pari neaparat timid ci mai degraba arogant, ingamfat.

Pentru inceput incearca sa gasesti subiecte de discutie care sa fie pe placul tuturor. Dupa aceea poti incepe prin a-ti intreba prietenii ce fac cand ajung acasa, daca joaca ceva Idk, sa vada ca-ti pasa de ei macar un pic.

Alte idei nu prea am. Incearca sa-i bagi in seama, nu conteaza cum...

Succes!

| RAY a răspuns:

Daca tu crezi ca nu-i o problema cu timiditatea de ce ai mai adaugat intrebarea? poate asa vrei sa fi, conteaza foarte mult sa vb cu omul asta pentru ca noi avem un manual de selectie si cei care nu sunt ca noi i eliminam vb serios mai ales fetele, eu nu vad viata fara simtul umorului tu cum o vezi? trebuie sa fi mai deschis ca nu te manca nimeni, oamenii vor sa fie ascultati doar ca nu stiu cum sa incepe crede-ma ca vor