| Laurentiuuu a întrebat:

Salut,
Deci as vrea sa spun ca invatamantul din Romania este la pamant o exprimare care ii se potriveste si nu este spusa pe frumos este : " ESTE FOARTE PRAF", probabil v-a intrebati de ce spun asta?
Pai fiindca acesti profesori 'minunati' si nu doar ei, ca sa adaug (era sa uit) problema pleaca de sus, la aceste 'minunate simularii' care nu le vad rolul zic eu ca s-a facut o mare nedreptate pentru toti, de ce spun asta?
Pai profesorii trebuie sa corecteze aceste simulari nu in timpul lor liber, ci intre orele noastre ( pe scurt inainte si dupa ce noi mergem la scoala), iar logic fiindca mi-a si marturisit profesoara mea de romana sunt facute in scarba si in batjocura ca sa se termine mai repede, foarte aiurea, daca le mai dai de ce le dai fiindca oricum nu sunt corectate " sa iti vezi adevarata valoare"
Simt ca mii s-a facut o mare nedreptate ( chiar daca este o simulare, este mandria mea si cine vede "Haha uite-l si pe ala toti profesorii zic ca e destept, dar ce note hahahaha", sunt clasa VIII (8) am uitat sa precizez.
De ce simt asta? Pai frate eu am luat 7 la Romana, dar simt ca nu asta e nota meritata mentionez ca am facut toata partea de gramatica, deci toata corect, in afara de 2 chestii de 30 sutimi, deci nota mea maxima era 9.70, deci pe compuneri mi-a scazut aproape 3 puncte?
Nu am facut compuneri in batjocura, ci m-am chinuit sa il sensibilezez pe cititor, chiar m-am pus in locul unui autor care vrea sa isi vanda cartea si sa devina celebru, adica am bagat multe figuri de stil, epitete, etc (pe romaneste : VRAJEALA, cum zic unii)

Nu am vorbit mai sus ca sa ma plang sau ceva, dar credeti ca se va remedia acest sistem de 2 lei? Cateodata ma gandesc ca e foarte rau ca m-am nascut aici, dar ca sa fiu mereu optimist si pozitiv dupa ce ma intreb asta mai imi pun o intrebare " Da oare cum era sa traiesc in Africa si sa mor de foame?" si imi raspund cu un raspuns la fel de clar ca intrebarea "Da, mult mai bine aici in Romanica noastra"

Multumesc celor care ati citit pana aici si sper ca nu sa va bateti joc de aceste randuri pe care le-am scris cu un raspuns stupid.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bine fac elevii care nu invata sa le arate celor de la ministerul educatiei ca baga prostii in invatamant in special Ecaterinei Andronescu care are niste conceptii de pe vremuri, aplicandule in vremea actuala. In Regatul Unit se spune ca e cel mai bun sistem de invatamant pana acum deoarece elevii isi aleg unele materii una alta, flexibilitate de studii si mai ales conteaza mult sa fie un ambient amuzant cand se merge la scoala nu seriozitate si morocanosire de aia nu invata copii pentru ca vad profesorii ca o amenintare asupra lor. Pana nu se duce omenirea in rapa prostia va domina ca de obicei.

| Pricked a răspuns:

Da' ce mahnit esti! happy

| Roccsy a răspuns:

Ai dreptate, invatamantu romanesc e praf.Eu sunt clasa a 7a.Dar si eu va ca profesorii nu-si mai dau interesu si fac multe diferente doar din vina parintilor care au bani.De aia nici elevii nu mai invata, din cauza profesorilor.Ai mare dreptate in tot ce ai zis