| ShadySeen a întrebat:

Salut.Decurand am intrat la liceu in clasa a 9 urmand sa astept inceperea anului scolar insa am o problema.Nu sunt multumit de liceul la care am intrat si imi dorect sa ma transfer la un colegiu din oras in al 2 semestru.Intrebarile mele sunt :
1.In ce perioada trebuie sa vorbesc cu consiliile administrative ale liceelor? Si tot o data cum este procedura? Ma duc in acceasi zi la liceul dorit primesc aprobare si dupa merg la liceul meu, primesc aprobare si gata? sau sunt cu durate de asteptare e. t. c
2. Trebuie duse cereri sau facute programari?
3. Mai sunt si alte lucruri de stiu in privinta transferului? Vreau sa adun cat mai multe informatii.

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Mai intai trebuie sa te asiguri ca ai medie sa intri la respectivul colegiu, apoi faci o cerere la secretariatul colegiului sa vezi daca accepta mutarea ta la scoala lor, si apoi de abia faci cerere de renuntare la locul de la liceul la care esti. Faci toate aceste demersuri in primul semestru de scoala, daca vrei sa fi acceptat din semestrul 2!

2 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Trebuie sa vorbesti pe la sfarsitul semestrului 2 la colegiul in care vrei sa te transferi si sa completezi cererea de transferi vezi peste o zi sau 2 daca daca te-a acceptat si pe urma te duci sa-ti iei transferul de la liceul tau actual cam asta e procedura

| ShadySeen explică:

Ok.Asta am inteles, trebuie sa am medie mare, dar cererile trebuie scrise sau ma duc cu un parinte la secretariat pentru a vorbii cu directorul?