| EmilLyWilliamS a întrebat:

Salut draga TPU, aceasta intrebare este pentru fete! Astazi la scoala mea a venit un reprezentat de la ob. nia recomandat sa folosim tampoanele fiindca putem sa le folosim cu siguranta, a spus sa nu ne fie frica fiindca nu ne putem pierde virginitatea cu el si sunt foarte bune, dar ma indoiesc as dori sa aflu mai multe pareri...Ce sunt mai bune tampoanele sau totusi absorbantele? Raspunsul care ma convinge cel mai tare primeste fundinta...

Răspuns Câştigător
| DewLoWoofy a răspuns:

Parerea mea este ca si tampoanele trebuie folosite la o anumita varsta. De exemplu o fata de 13 ani careia abia i-a venit menstruatia, nu are de ce sa poarte asa ceva, tampoanele fiind destul de greu si de dureros de introdus in acea zona, existand posibilitatea ca himenul sa se rupa. Pe parcursul menstruatiei, zona vaginala este mai sensibila, ceea ce accentueaza durerea in incercarea de-a introduce acolo tamponul. Eu zic ca, atata timp cat nu te duci la vreo petrecere foarte importanta vara, cat timp nu mergi la piscina sau la mare pe parcursul menstruatiei, poti foarte bine sa utilizezi absorbantele, deoarece sunt mult mai usor de folosit si nedureroase. Nu ai niciun motiv sa folosesti tampoane cat timp porti blugi. Daca ai o fusta pe tine, care e destul de scurta ( ceea ce nu se recomanda pe timpul menstruatiei) poti folosi un ob. In concluzie, nu exista niciun eveniment atat de important incat sa te oblige sa porti un Ob la varsta pe care o ai ( Banuiesc ca ai intre 13 si 15 ani ), crede-ma, ai tot timpul din lume sa le folosesti, de ce sa nu te scutesti de o durere daca poti? Mult succes :*

| EmilLyWilliamS explică (pentru DewLoWoofy):

Merci pentru sfat, chiar este o informatie foarte utila apropo am 15 ani happy

4 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Buna, daca ai sub 16 ani iti recomand totusi absorbantele. Si la noi au fost cei de la OB si ne-a recomandat acelasi lucru happy

| Lorre1214 a răspuns:

Pai sincer mie mi se par m.ai bune absorbantele pentru ca st sigure, iar ob. urile totusi nu se aplica, ca absorbantele.Si eu am m.ai auzit ca ob. urile nu te pot face sa iti pierzi virginitatea dar am mai auzit si ca da. Sincer ce stiu este ca pentru a te face sa iti pierzi virginitatea trebuie sa aiba macar 10 cm asta o stiu de la biologie-anatomie.Dar exista si un tip de ob.uri mini.In fine eu st de parere ca absorbantele sunt mai bune si mai comode decat ob. urile pentru ca ob. urile nu se aplica.