| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Salut dragi prietenii.Nustiu ce credeti voi dar eu chiar cred in spirite,demoni,vampiri energetici (nu cred in vampiri care sug sange sau fantome astea sunt niste chestii care au evoluat din spirite sau vampirii energetici). Daca exista Dumnezeu exista si Satana, daca este binele este si raul, daca exista Ingerii exista si Demonii.Acum nu incepeti cu chestii de "Dumnezeu sati lumineze viata" ca nu tine.Am intrat prea mult in detalii sa trecem la subiect.Eu cred ca daca un om se spanzura sau se sinucide intr-un loc (ex:casa, parc, hambar etc) in acel loc spiritu aceluia va bantui locul respectiv iar daca te duci acolo si al deranjezi poate sa miste chestii sau sa vina dupa tine si sa-ti faca rau? Dau funda celui mai sincer raspuns si vreau o dovada in care sa scrie asta un site.Dau funditahappyMultumesc.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Wow asta da intrebare sincera.
N-am judecat-o asa vreodata, adica nu m-am gandit ca ar exista ceva dupa moartea unui om care sa se plimbe si care sa poata fi deranjat.Deci daca un om sa zicem se spanzura intr-un anumit loc el se plimba neincetat pe acolo si nu-si poate gasi linistea si chiar mai mult dobandeste niste puteri care le poate starni impotriva ta daca-l derajenzi?! https://www.google.ro/......https?/url -Mmm cam multe divinitati sau zei deoarece ne-ar fi superiori (ma rog daca ar exista pentru ca eu nu cred...)Daca in acest articol Lillith (https://www.google.ro/......https?/url considerata un vampir,daca acest vampir a existat ar trebui sa existe si Dumnezeu si satana si ingeri etc
Dar stai daca ar exista Dumnezeu ar trebui sa existe si iad sau rai (cred ca stii ce-s alea sau sper) si daca aceste spirite(nu neaparat vampiri) ar exista cine se duce in iad sau rai si cine ramane in locul in care s-a sinucis? Si daca Dumnezeu a vrut toate astea de ce a vrut asa? Cu ce ii era lui de folos daca existau niste ciudatenii,spirite care erau un fel de zei,dar care erau mai prejos decat Dumnezeu. Dumnezeu ii crede niste prieteni ai lui satan sau acestia trebuie tratati ca niste zei? Pai daca s-au sinucis Dumnezeu ii considera perfecti ca sa fie considerati niste zei sau au dobandit duhul sfant? Eii nu-s apostoli si in opinia mea nici aia nu-s prea sfinti deci ne sunt sau nu superiori,sunt zei sau ce-s,exista sau nu? Articolul e foarte bun si vei gasi si legaturi cu crestinismul si multe altele.(si da stiu ca-i lung, dar e ceti trebuie, e numai bun ca sa te puna pe ganduri)
De asemenea cam multe legate cumva de Dumnezeu ceea ce mi se pare straniu avand in vedere faptul ca Dumnezeu e atotputernic si ca ar exista cica iad sau rai(vorbind strict de ceea ce se crede, nu te conving sa crezi in Acesta...), deci tot din articolul asta :''Imaginea vampirului istorisită de susele medievale este extrem de diversă. De la strigoii românilor, la rusalce, de la Strega italienilor la vrăjoarele vampir și "cotoroanțele" ce bântuiau întreaga Europă, din Anglia până în Balcani. Voi reda câteva dintre cele mai ciudate figuri – arhetipale, să le spunem – ale vampirilor.

Copii lui Iuda – legenda preluată de scriitorii contemporani conform căreia vampirii s-ar trage din Iuda Iscarioteanul provine, se pare din Bulgaria și Serbia. În Bulgaria vampirii numiți "Copii lui Iuda" sunt considerați a fi cea mai periculoasă specie; se spune că au părul roșu-aprins, cum l-ar fi avut și Iuda. Mușcătura lor mortală e ca un sărut, iar în urmă lasă o cicatrice cu forma numărului 30 roman – XXX – semninificând, evident, arginții pentru care a fost trădat Iisus.

Personajul principal din celebra serie de filme "Bloodrayne" este o frumoasă Damphir. Aceasta nu este o invenție a scenaristului seriei respective, ci o specie de vampiri din legendele balcanice. Damphirul este rezultatul împerecherii între o femeie și un vampir. Nu moștenește multe dintre calitățile extraordinare ale vampirului, este un spirit rătăcitor iar legenda spune că este un inamic natural al vampirilor. În "Encyclopedia o Vampire Mythology" se vorbește de un damphir ce trăia în anii ’50 ai secolului trecut în provincia iugoslavă (pe atunci) Kosovo.

Nosferatu – personaj central al filmografiei și literaturii vampirice, ar fi orginar din zona central-est europeană. Unii cercetători fac o apropiere între acest nume și cuvintele românești "Necuratul" și "Nesuferitul". Există și o apropiere etimologică greacă, "Nosophoros", însemnând purtător al bolii, al molimei. Apariția acestui vampir poate avea multe cauze, în special datorate unei morți violente, origini ilegitime etc. Poate fi bărbat sau femeie, are și putere de incubus sau de succubus. Are și puteri magice, dezvoltându-și abilitățile de vrăjitor.

Aniukha (se citește Oniuka) – la populația Buryat și la mongoli, este spiritul unui șaman a cărui pregătire pentru îngropare nu s-a făcut cum trebuie. Extraordinara putere a șamanului se poate transforma după moarte în acest spirit vampiric malvolent care se hrănește în special cu sângele copiilor. Aceeși situație se întâmplă în credințele Vodun, unde spiritul unui vrăjitor – Bokor – mort se transformă în entitatea vampirică Baka.''
Ciudat este ca sunt destule legende si daca crezi in ''povetele biblice'' care tot niste legende sunt hmmm ar cam trebui si astia sa existe...Nu stiu eu personal nu cred dar articolul asta e bun si oricat poti citi e nu mai bine.

4 răspunsuri:
| Sleepybeautyisawake a răspuns:

DA si eu cred c exista demoni si spirite ca exemplu am sa iti dau o casa bantuita din orasul meu Galati unde a muril acolo o mireasa in circumstante dubioase. Casa este mare si de.a lungul timpului a fost cumparata renovata vanduta si in cele din urama parasita. Casa nu are geamuri deloc desi tot ii s.a pus s.au spart singure. Deasemea am auzit de un preot care a auzit de aceasta poveste si a venit sa sfinteasca casa si i.a zburat aia cu care se sfinteste din mana. Plus ca toti vecinii stiu de poveste asta. Intr.o seara si pe mine m.a mustrat curiozitatea si m.am dus cu niste prieteni si de afara parea doar o casa sinistra si atat si am ramas uimita sa vad ca nu are geamuri decat la mansarda niste scanduri rupte. In curte sunt niste cainii si latrau dar deodata au inceput sa schiorlaie si am fugit si cand m.am uitat la ceas sincer iti spun era ora 12 noaptea. Eu chiar cred ca acolo se petrec lucruri ciudate altfel nu imi explic de ce o casa atat de mare si frumoasa nu mai este locuita si toti propietari au vandut.o sau au parasit.o. uite aici un site http://glasul-barfei.blogspot.ro/2012/02/case-bantuite-din-galati.html. Casa de care ti.am zis este langa o gradinita si cam stie de ea tot orasul.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Sleepybeautyisawake):

Iti multumesc din suflet pentru raspuns daca as mai putea da o funda tias dao cu mare placere dar din pacate nu se poate. Sper sa nu te superi pe mine happy.Si la mine in sat sunt foarte multe persoane sapnzurate si chiar as vrea sa traiesc o astfel de experienta.Cand voi avea peste 18 ani cred ca voi calator in toata Romania sa cercetez cazuri de genu(spirite, posedati etc). Daca miai putea spune unde stai si cum se chema mireasa respectiva si nr la casa mai ajuta foarte3 mult.Multumesc din suflet.Sarbatori fericite:*

| Sleepybeautyisawake a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Eu stau in Galati in centru casa e langa gradinita Tedi din Galati numai stiu nr daca chiar vrei sa mergi eu te pot duce

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Sleepybeautyisawake):

Ok. nu-mi poti lasa id tau? ti-l dau eu pe al meu uite:vlad_mihai_1999