| GhostBehindTheDoor a întrebat:

Salut.E rau daca ma gandesc de acum la liceu (sunt a7-a)? Vreau sa intru la un liceu bun.Cu cat pot intra unde vreau? La ce profil sa ma duc? La ce voi da bacul? Astea sunt intrebarile pe care mi le pun cand ma gandesc la liceu.Vreau sa ma informez. Exista site-uri cu asa ceva? Dau funda. happy

Răspuns Câştigător
| adi825 a răspuns:

Salut,
Profilul ti-l alegi in functie de materiile care iti plac si ce vrei sa faci in viata. Este foarte important sa alegi un profil corect, altfel te vei confrunta cu fel si fel de frustrari, sau nu vei putea tine pasul.

Principalele profile de liceu sunt :
1. Mate-Info, unde vei face 5 ore de matematica, 4 ore de informatica (programare in C++) (in clasa. IX si X vei face 2 ore de info si 2 de TIC), 4 ore de fizica, 4 ore de romana (urmand ca din cls. X sa faci decat 3), astea fiind materiile de baza. Bacul il dai la Romana, Matematica si, la alegere, informatica, chimie, fizica sau biologie.

2. Filologie. La filologie nu se pune accentul pe matematica, astfel ai 2 ore pana in clasa. X iar din clasa XI se renunta de tot. Totusi se pune accent pe limba romana, vei continua sa faci latina, pe care o incepi in clasa. VIII. Astea sunt caract. de baza, nu stiu foarte multe despre filologie.
3. Economic. Aici faci economie, si matematica la nivel M2. Bacul la matematica va fi mai usor decat la mate-info unde dai M1, dar nu vei putea tine pasul in cazul in care te decizi sa dai la politehnica.
4. Stiintele naturii unde, din cate stiu, faci multa biologie. E profilul cel mai bun pentru medicina.

Eu iti recomand sa dai la mate-info cu un intensiv de limba straina, eu sunt la mate-info intensiv engleza, cls. XI.

Gandeste-te bine la profilul liceului pe care il vrei, este mult mai important decat numele unitatii de invatamant!

| GhostBehindTheDoor explică (pentru adi825):

Mersi m-am axat deja pe profilul stiintele naturii dar bine ca stiu. Poate imi schimb parerea.

2 răspunsuri:
| blackcandy2001 a răspuns:

Eu sunt la engleza + si ma simt bine.
e bine daca vrei sa mergi la facultate in afara tarii. in general e bine sa stii de alde engleza, germana sau franceza