| theallamericanrejects a întrebat:

Este obligatoriu sa ma tund daca am 14 ani si sunt baiat?
Directoarea (o comunista de vreo 50 de ani) ma tot ameninta ca imi scade media,ca nu ma mai suporta,ca nu-i normal, etc!
Deci...sunt obligat sa ma tund sau ce as putea face (ca eu nu vreau sa ma tund, imi place asa)?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Nu poate nimeni sa te oblige! Nu stiu daca este vreun regulament al scolii,care sa specifice ceva in legatura cu tunsoarea.
Chiar daca fac parte din "era comunista",nu am fost si nu sunt de acord cu "uniformizarea" tuturor copiilor,toti sa arate la fel! Dar un lucru important(si sincera sa fiu,am vazut multi tineri neingrijiti), trebuie sa fii cat mai ingrijit, curat, aici intrand si podoaba capilara, mai ales ca traiesti intre oameni civilizati.Am vazut tineri cu parul lung,dar slinos,cu hainele murdare si lalai, comportament de doi bani(dar am vazut si "scrobiti" mitocani!).
Daca ai parul lung, poti sa-l strangi la spate, sa fie curat, ingrijit.Si ce este poate mai important, sa inveti destul de bine, ca sa nu aiba de ce sa se lege, adica sa te santajeze.Si parintii, daca sunt si ei de acord cum iti porti parul, te pot ajuta, sa vorbeasca cu diriginta.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu te tunde si trimite-o in aia masii. Daca iti scade media ce, o sa ai probleme la defecare dimineata? Daca nu arati ca un gay ramai cu parul lung.

| Iliuta82 a răspuns:

Ba, daca aia zice, ar trebui s.o faci. parerea mea. Oricum, iti va creste la loc laughing).

| mgtow a răspuns:

Daca ai par de fetita lung il mai tai pana obtii stilul de barbat, sau te faci chel ca Janson Statham.

| Wehrmacht a răspuns:

Le-a cerut si fetelor sa se tunda? Daca nu le-a spus si lor se poate considera discriminare pe baza de sex. Daca ea considera ca tu ca baiat n-ai voie cu parul lung este treaba ei, dar nu poate sa iti bage acea idee pe gat.
Daca in regulamentul scolii scrie ca n-ai voie cu parul lung acesta contravine legilor si trebuie schimbat.
Pe langa asta, se poate considera si o incalcare a dreptului tau la libertatea de exprimare.Nu stai non stop la scoala.O tunsoare impotriva vointei tale te-ar afecta si cand nu esti la scoala.

| William a răspuns:

Ma mir ca suporti parul lung dar nu esti obligat sa te tunzi ca asa vrea aia. Media la purtare nu inseamna nimic atat timp ca nu scade sub 6. Presupun ca esti in generala si nu stii cat de nesemnificativa este media la purtare dar asculta-ma pe mine ca in 12 ani de scoala nu mi-a folosit media 10 la purtare la nimic iar acum imi dau seama ca nici in viata nu imi trebuie. Daca vrei sa te angajezi nu te intreaba nimeni cat ai avut la purtare in clasa a V-a, te intreaba daca ai bacul.