| Victor_Adi_1994 a întrebat:

Eu sunt adi am 18 ani si am facut o maaare greseala.Sambata noapte adica pe 4 spre 5 august eu impreuna cu 2 prieteni de ai mei am plecat acasa dintr-un bar din pitesti.pe drum ne'a venit o idee teribila sa luam capace de masina si sa le punem la alte masini. am luat 1-2 -5 capace si le-am pus la alte masini.Peste 5 metri vad 2 agenti ai unui serviciu de paza si ne-au intrebat de unde le avem, si ne-au mai spus ca sa recunoastem daca vrem sa nu cheme un echipaj de politie sa ne duca la sectie si sa ne dea o amenda de 30 milioane.Noi am recunoscut ca le-am luat de la masini cu scopul de a le pune la alte masini, ne-au spus sa le ducem la loc.Ei s-au urcat in masina si noi am pus capacele rasmate de niste roti de masini si am fugit. Ieri 7.8. 2012 prietenul meu in care am prins in flagrant m-a sunat sa imi spuna ca vrea sa vorbim ceva urgent.Eu presimteam ca o sa fie ceva de rau dar m-am dus.La fata locului eram eu si il asteptam, vad un domn ce face semn la o masina de politie si ma baga in masina.Credeti-ma eram fooarte panicat, era prima oara in viata mea cand eram intr-o masina de politie.Am intrebat ce am facut si domnul care a facut semn la masina de politie mi-a spus ca este in legatura cu ce am facut sambata spre duminica, eu imediat mi-am dat seama si m-au dus la sectie.La sectie m-a bagat intr-o camera si m-a pus sa spun tot sincer, tot ce am facut.Eu am spus cat am putut de sincer dar unele chestii nu mi' le aduc aminte. Totusi am scris acolo 2 coli a4 si dupa l-am intrebat ca ce se va intampla. Dansu' mi-a raspuns ca o sa imi iau o amenda intre 100-500 lei, ca putea sa ma bage la puscariecrying credeti-ma cand am auzit asta parca s-a crapat cerul deasupra mea. Tremuram tot, ca de altfel si acum ca imi este tare frica. Apoi m-a dus la alta sectie dar era mult mai mare si mi-au luat amprentele mi-au facut poze. Dupa mi-au dat drumul.Va rooog ajutati-ma ce sa fac! Nu stiu in cat timp voi primi amenda si de ce suma va fi si nu stiu daca o voi primi prin posta... SUNT LA PRIMA FAPTA SI CREDETI-MA TREMUR CONTINUUstraight face VA ROG AJUTATIMA.ROG SERIOZITATE!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Platesti amenda in rate ca sa nu ti-o urce prin penalizari doar atat ai de facut.

| Siracuzia a răspuns:

Bună! Nu cred că mai ai ce repara, doar să regreţi ceea ce ai făcut şi să îţi fie învăţătură de minte, ca să nu mai faci şi a doua oară. Omul învaţă din propriile greşeli.Nu te critic, căci nimeni nu e perfect, dar acum trebuie să îţi asumi consecinţele, dacă nu te-ai gândit la faptele tale din timp.

| wolder a răspuns:

Eu stiam ca daca nu o platesti in 48 de ore iti vine amenda dublu. Nu bag mana in foc pentru ca nu ma pricep, dar asa am auzit.

| SoranaCs a răspuns:

Daca amenda nu iti vine prin posta, iti va veni in impozitul domiciliului! Acum asta este inveti din greseli si alta data nu te lua dupa anturajul prietenilor!