| 7downkick a întrebat:

Salut, la anul dau de permis, câteva sfaturi ce trebuie sa citesc sau cum sa încep?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Prima dată citești Legislația auto. Este o carte cam groasă (o găsești în librării), dar este obligatorie pentru toți cei care vor să facă școala de șoferi sau să obțină permisul.
După ce ai citit toată cartea în mod lejer și nu în fugă, după ce ai citit fiecare frază și propoziție asigurându-te că le-ai înțeles, (subliniind pasajele care îți atrag atenția), la urmă poți să îți testezi cunoștințele acumulate în acest mod, prin chestionare. Aceste chestionare există pe net.
Mulți încep să facă chestionare fără să cunoască Legislația. Ei se testează după ceea ce cred ei că înseamnă circulația. Ei văd legea într-o circulație ca fiind greșită. Dar circulația înseamnă și a ști să oferi primul ajutor, și a ști care este diferența dintre sancțiune și infracțiune, și că infracțiune nu înseamnă doar că ai omorât pe cineva, ci înseamnă și să ai unele nereguli grave la mașină.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti intai sa incepe a invata LEGISLATIA RUTIERA (din scoarta in scoarta), ca sa poti ulterior sa incepi a face chestionare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te înscrii la școală de șoferi și îți dau ei sfaturi.