| Yurri a întrebat:

La biologie avem o profesoara foarte rea, am dat test saptamana trecuta, eu stau pe randul de la mijloc deci indiferent ca incepe din stanga sau dreapta eu am fost mereu nr2 la teste dar de data asta ea a dat nr 2 celor din dreapta celor de la mijloc nr 1 si cei din stanga au avut nr 1... Iar eu ca o amețita am rezolvat ex de la nr 1... Si atunci cand am dat testul i-am explicat tampitei ca am scris alte subiecte si am crezut ca probabil o sa imi sacda niste puncte dar ea a inceput sa urle si a spus ca eu am facut asta intenționat si ce m-a enervat cel mai tare a fost faptul ca tampita a spus ca nu e prima data cand fac asta e a treia oara si de fapt ma confunda cu o alta fata din alata calsa si i am spus ca nu eu sunt fata respectiva si a spus ca sunt o mincinoasa fara pereche si ca fac calsa de ras! Apoi cand a corectat testele mi-a spus ca e foarte suparata pe mine dar pentru ca e o profa asa buna vrea sa imi repet ultimele 4 lectii ca dupa 5 min o sa ma asculte Si i-am spus,, daca dumneavoastra sunteți sigura ca am facut asta intentionat si nu e prima oara cand o fac atunci va rog sa imi treceți nota din test " si s-a strambat si mi-a spus,, pentru ca esti nesimtita cand o sa ajung in acncelarie o sa-ti trec nota 1 " si m-a spus si dirigintei. Diriga mi-a spus ca ar trebui sa imi cer scuze si sa ii cer sa ma asculte pentru ca nu vrea sa vada nota 1 in catalog si i am promis ca asa voi face dar eu i am spus profei de biologie ca nu vreau sa fiu ascultata si acum sa ma duc sa ma pun in genunchi si sa ii cer sa ma asculte! Voi parea o tipa neserioasa! Si daca eu o sa imi cer scuze atunci ii voi demonstra ca ea a avut dreptate si ca eu chiar sunt mincinoasa! Nu prea vreau sa imi cer scuze! Ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, nu este vina profesoarei ca tu ai incurcat subiectele. Nu e nici rea, nici tampita, era obligatia ta sa te uiti bine si sa verifici subiectul. Exista patru variante pentru care nu ai facut-o: fiindca nu iti pasa, este needucata si aroganta (caz in care meriti cu brio 1 si supararea profesoarei; nu ai ce scuze sa iti ceri daca asa esti tu, iti asumi si incerci sa te educi de la varsta asta incolo); nu ai fost atenta, ai fost cu capul in nori, caz in care iti ceri umil scuze, accepti nota meritata (exact cat reiese daca iti corecteaza lucrarea pentru numarul pe care ti l-a dat de fapt, e posibil sa se poata puncta ceva si sa iei 2 sau 3) si inveti lectia (fiindu-i recunoscatoare profesoarei daca te iarta); ai vrut sa furi, fiindca stiai mai bine subiectele de la numarul celalalt, caz in care meriti 1 si o discutie a scolii cu parintii, poate impreuna te conving sa revii la o cale legala de rezolvare a problemelor, inainte de a fura portofele (banuiesc ca nu asta este situatia, dar iti arat acre sunt interpretarile posibile); nu ai inteligenta necesara pentru a intelege cum se repartizeaza subiectele pe numere (banuiesc ca nici asta nu e adevarat, altfel ai fi la o scoala ajutatoare),
Dupa cum vezi, in nici o situatie tu nu ai nici un drept sa faci gura sau sa fii obraznica. trebuie sa iti recunosti greseala, sa iti ceri iertare de la profesoara si sa accepti nota meritata (in jur de nota 1). Chiar daca ai numai 10 si aifost mereu cea mai cuminte, mai respectuoasa si mai silitoare eleva, greseala facuta acum este foarte grava si nu poate fi trecuta cu vederea. Poate fi iertata daca tu vrei sa fie iertata, dar cam atat.
daca nu esti in stare sa iti ceri iertare, nu o face. Oricum, cu iertare sau fara, nota meritata trebuie sa apara in catalog, altfel va fi nedrept fata de colegii tai si fata de tine (nu o sa te mai poti bucura niciodata de o nota mare, stiind ca nu ai primit acum nota mica meritata)

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu prea ai de ales, daca nu vrei sa repeti anul asta, avand 1 la biologie si daca te pui contra cu profa, mai primesti vreun 2 sau 3 si ramai corijenta pe vara!
Este vina ta ca nu ai scris subicetele care trebuiau scrise si ai comentat cand ti s-a adus la cunsotiinta asta.
Cand ti s-a spus sa repeti lecia ca sa fii ascultata ca sa primesti nota meritata, ai refuzat, a doua greseala!
Consider ca esti total neserioasa si profa are dreptate!
Continui sa fii incapatanata, risti sa ramai corijenta la biologie si pe vara o sa inveti tu pe rupte sa treci clasa.
Diriginta are dreptate, ai dat rau cu batul in balta, scuza cu 'am fost ametita" nu merge, este considerata smecherie si pedepsita.
Nu-i nimic, te inveti minte sa fii corecta data viitoare!

| Doub a răspuns:

Nu poţi vorbi cu diriga? Şi să-i explici tot?

| Edward1095 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii explici dirigintelui/dirigintei...fiindca te-ai chinuit sa rezolvi testul