| Anonim56boss a întrebat:

Salut,la toamna încep liceul și am 3 "obiective" sa zic asa:1)sa îmi fac prieteni adevărați cu care pot ieși.
2)sa iau note mai bune ca în generala, în clasa a 8 am luat note peste 8 cu mici excepții (adc un 6 si cativa de 7 in rest peste 8) dar în clasa a 9 nu ma aștept la 10 dar vreau note peste 8 cu mici excepții cum ar fi franceza (nu ma descurc deloc).
3)sa stau în ultimele banci.
Întrebarea mea este, cum a fost sau cum este liceul pentru voi? Si pe ce profil ați fost sau sunteți.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum ai sansa se te reinventezi!
Fiind scoala noua, colegi noi, profesori noi, poti spune ca incepi un nou episod al vietii tale si poti sa te reinventezi si sa te prezinti tuturor ca un copil inteligent, prietenos, bland, cald, fiindca prima impresie conteaza cand incepi a IX-a, profesorii te iau de copil destept si muncitor, colegii de baiat inteligent, toti te vor de prieten si asa ajungi sa devii popular printre colegi si apreciat de profesori, numai DACA pui mana serios si tragi tare la invatat, sa ai numai note de 8-9 si 10.

| dullcat a răspuns:

Buna.Obiectivele tale suna destul de realizabile, iti doresc succes! laughing Am fost la bilingv engleza si a fost super ok.Eu iti spun ca ai nevoie doar de maxim 2 prieteni, in rest puteti avea toti un grup de amici, insa aia doi vor pastra legatura cu tine chiar si dupa liceu, daca prietenia e reala.Plus, cu cat sunteti mai multi cu atat e riscul mai mare de drame.laughing Daca ai de gand sa freci menta in ultima banca, not cool.Vei avea numai de pierdut pe termen lung.Mi-ar fi placut sa ma inscriu la mai multe activitati extra scolare si chiar sa plec cu Erasmus, daca ar fi existat posibilitatea atunci.Profita de tot ce iti ofera liceul pe gratis, ca dupa aceea trebuie sa platesti si e pacat.