| sTeFaN. a întrebat:

Salut la toti...ca tot a inceput scoala hai sa facem o tema...destul de usoarahee hee sunt in cl 7 si la recapitulare mi-a dat sa scriu 10 cuvinte polisemantice pentru mainehappy ma ajutati cu niste cuvinte?

7 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Mai, da ce smecheri v-ati facut. Teme pe net. Mi-ar fi placut sa fie si pe vremea mea laughing, acum vreo 4 ani...

| albastrel a răspuns:

Ochi, fir, apa, colt,

acum gandeste-te tu de ce am zis aceste cuvinte. ia exemplu la cei de mai suswinking

| Betty18 a răspuns:

Ochi(la aragaz, la om)
broasca(animal sau ce o filaughing, pentru usa)

succes

| sTeFaN. explică:

Multumesc daddy happy am fost scris si eu un cuvant (inima)hee heeacum am 4 cuvinte imi mai trebuie 6happy mai ajutati-ma daca vretihappy

| Daddy_9411 a răspuns:

Foc( flacara, arsita, incendiu, entuziasm, razboi, impuscatura), a da( a oferi, a inmana, a darui, a dona, a sacrifica), salbatic( nedomesticit, vijelios, crud, nedestelenit, cumplit).big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baie...( de abur, de namol, incapere, de multime, a se spala, ) masa...( multime de oameni, material plastic, mobila, masa vocabularului, ceea ce se mananca, o ingramadire de elemente ce alcatuiesc un singur corp)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai fi terminat deja tema daca n-ai fi pierdut timpu sa intri pe TPU si sa scrii intrebarea asta! pune mana pe un dictionar.