| elysssssa a întrebat:

Salut.
Ma ajutati cu ceva pareri sincere despre cateva poeziile compuse de minebatting eyelashes? Multumesc love struck

Departe,
In campia neagra, pe culmile cetatii, un clopot urias isi face auzite strigatele mortii. Cu cerul cenusiu ca de toamna si natura moarta, cazut se ridica ca muscat de sarpe. 'ziua trecea rapid, coborarea grabita a inserarii isi lasa amprenta. Singura intr-o lume ce se destrama pana la intuneric. Privesc cu privirea de ciocan si stralucire stranie arzatoare in ochiii ce`i arunc inspre puternicul apus. O sticla aburita de ceata, plina cu lacrimile lunii decoloreaza lumea de culori si merge pe al sau drum cu fiori. Actionez instantaneu: suflet cu gand, gandul cu vorba tacerii si vorba tacerii cu fapte. Inima se invaluie intr-o emotie puternica de tristete nestapanita si cu pasi tulburi, intr-o iluzie moarta pasesc, pe pamantul ce`a fost verde odata.

De ce atata tristete pe pamant?
Stau singura in frig si plang
De ce nu mai simt nimic?
Imi dau seama`doar ma mint.
Oricum as fi tot nu ma accepta
Ma schimb dupa placu lor
Dar tot nu e cum vor
Nu pot fi eu...mult prea greu mereu

De ce ploaia sufletului nu arde focul inimii? Ochii albiciosi ai cerului lumineaza mereu, varsa apa iadului numai cand vrea el. Sangele rosu ce inca curge in vine are drumul spre blestematul pamant. Povesti negre si neintelese imi intuneca viata in amar mormant. Gandindu-ma la trecut imi strica " acumul "timp. Incercand sa trec, inotand usor peste, imi aduc aminte ca numai dumnezeu stie cate ape am umplut cu lacrimile ce le-am pierdut.

Petale de roci colorate in abis se ineaca, speranta negrului suflet pulseaza spre paradis. Munti de ura se destrama, se impart printre noi si prin furtuna iadului se declina intre noi.

Corabia disperarii ma duce in abis
totul transformanduse intr-un vis
vad cimitiru negru cu crucile albe
Putin mai incolo ne asteapta iadu
Ochii negri cenusi Inchisi
cateva plante inca mai sunt vi
Ma intrebare dc cu covinte mici
acolo e speranta ce a ramas aici

Ii place sa spulbere visele tale
ii place sa faca lucruri anormale zicand accidentale
Ii place sa te dea afara cu ploaia
Spunand sa simti si tu de dimineata roua
ii place sa stea pe langa tine cand vrea ceva
Parca ia din venin toata seva

Am vazut o pietricia semana cu o raza mica.Era`n curcubeu mereu, sclipea neincetat in jurul meu. M-am apropiat incet si am realizat cat iubesc asta de fapt. Nu se poate explica ce era…o stea un inger sau doar fericirea mea ce va ramane pe veci in locul acela fara ca eu sa dau de ea.

9 răspunsuri:
| roxynutza a răspuns:

Sincer nu sunt stilul meu este o parere sincera... poeziile sunt pline de tristete si agonie oriicum ai talent

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cam bacoviene...
Nu le am eu, dar in prag de sinucidere is foarte faine. happy
Talent ai, inclinatie este, tema... cam gri.
Spor in continuare!

| fely_2067 a răspuns:

Sunt supper poeziile!
Bravo! Succese in continuare...

| elysssssa explică:

Multmesc :*:*

| kayus a răspuns:

Lasa-te, nu este punctul tau forte, deseneaza, fa altceva.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Continuă, talent există, în timp vei învăţa probabil să elimini balastul, ceea ce e în plus, să spui multe folosind mai puţine cuvinte, mai multă atenţie cu limba română, ai multe cacofonii("se ridica ca muşcat de şarpe","încă curge", puteai inversa "ce curge încă", evitai cacofonia,"explica ce era"), cuvinte nearticulate, etc Nici "privesc cu privirea" nu-mi place cum sună, limba română ar trebui să fie preocuparea ta numărul 1 dacă vrei să devii poet/scriitor, ea este/va fi unealta ta.Mai e de lucru la textele tale dar ai nevoie de îndrumarea cuiva de la un cenaclu, real sau virtual, preferabil unul adevărat, acolo au timp să-ţi explice unde greşeşti şi cum poţi remedia.Cred că eşti la vârsta la care ideile şi cuvintele ţâşnesc asemenea unui izvor, un cenaclu te ajută să le canalizezi, să le şlefuieşti până devin mici bijuterii...Aici pe TPU, nu toţi sunt de specialitate, mulţi îţi vor spune că sunt excelente fiindcă ştiu că asta îţi doreşti să auzi chiar dacă nu e 100% adevărat, în plus nu poţi face critică literară serioasă în 10-15 rânduri...

| gabryel a răspuns:

Incearca sa le publici undeva, ai talent, bravo, sa fii sanatoasa si...mai lasa tristetea ca nu e buna incearca sa compui si versuri mai vesele. Felicitari.

| thisissolawl a răspuns:

Sunt faine, mie imi plac, sincer

| bombonika98 a răspuns:

Da, este foarte frumos...Sa stii ca chiar ai talent, fetito! Bravo! Dar, la tine totul este prea gri, prea trist. Deschide ochii draga mea, savureaza fericirea! Compuneri vesele sa scrii, si mereu bucuroasa sa fii! Lasa tristetea, draga mea! Alung-o introparte, ia! Acum numai fericirea, dragistea si iubirea face parte din viata ta! Succes in continure, sper sa iti placa! big grin