| Lukasz a întrebat:

Salut, nu stiu ce sa mai fac. Mi-as dori sa ma las de scoala fiindca colegii ma enerveaza. Eu sunt genul mai timid si daca dai o palma in mine nu ripostez, pana anul trecut ( era ok ) Dar ne-a venit un nou coleg. In fine, el are mai toata ziua ceva cu mine, imi fura penarul. Ei bine, azi la matematica, ne am pus eu cu cel mai bun prieten al meu in banca, pentru ca asa ne a zis profesorul. Si langa cel mai bun prieten al meu sta la 1m si colegul ala respectiv. Si nu ma lasa sa scriu, cand scriam imi lua caietul, in fine, am varsat o lacrima insa nu am vrut sa incep a plange. Insa in pauza, un coleg de al meu, tot imi spunea o porecla, si am mers la el ( avea o cutie de lapte in mana ) Si cand am mers la el el a apasat pe cutie spre mine, insa l am apucat de mana si tot laptele s-a dus spre haine. Si normal ca toata vina a cazut pe mine, el s-a dus la acel coleg enervant si i-a spus ca eu i-am dat cu lapte pe haina, nici macar nu i-o atinsesem, erau 2 stropi de lapte pe langa buzunar. Si el a venit la mine si a luat o cutie de lapte si m-a udat peste tot cu el, pe sacou, pe geaca. Si apoi l-am udat si eu, dar doar pe sacou si ne-am luat la bataie ( jumatate din clasa era plina cu lapte ) Si tot pe mine a cazut vina. si nu am facut nimic. Nu stiu ce sa fac, scriu cu nervi ce scriu acum. Maine avem cu diriga, si ii voi spune totul, insa si ea ii va lua apararea colegului cu care m-am batut, pentru ca e nou bla bla bla. Acum abia pot merge cu piciorul drept, ma doare rau de tot. Si nu stiu ce sa fac sa ii fac sa inceteze, daca ii iau la bataie imi iau bataie de la toti, deoarece toti sunt mai inalti ca mine, daca ii injur rad mai tare, daca ii ignor imi fac ceva ce ma deranjeaza, de exemplu nu ma lasa sa scriu, imi trag scaunul, daca ii spun la diriginta mai tare fac. Nu stiu ce sa fac, mai am 1 an si scap. Dar in anul ala ce ma fac, la liceu nici nu vreau sa ma gandesc ce voi patii. De ce Romania e plina de copii ratati care se gandesc numai la violenta fara pic de creier? Sunt mai smecheri daca se bat cu altii mai slabi ca ei?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se intampla lucruri mai rele de atat in alte tari, dar normal, invinuiti numa Romania, ceilalti fiind extrem de civilizati cand vin cu arme la scoala.
MAi ai un an si scapi, cum ai zis. Riposteaza cand se ia ala de tine si gata, te-a vazut ca esti slab si profita ca sa se arate ce puternic e el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai in Romania se intampla din astea, ci in absolut toate scolile din lume. Cu siguranta, greseala e a ta caci le-ai permis de la inceput sa se comporte astfel cu tine, atitudinea corecta era sa fii rece si nepasator, daca le-ai aratat ca iti pasa, (spui ca iti venea si sa lacrimezi, asta se vede) mai mult i-ai incurajat. Evenimentul de astazi e regretabil, umilitor si cu parere de rau iti spun ca nu ti-au ramas foarte multe solutii, nu stiu daca ii mai poti face sa te respecte acum. Daca ai de gand sa-i spui dirigintei, incearca sa nu fii caraghios, ia atitudinea corecta, altfel normal ca nu iti va tine nimeni partea.