| Mihai_Miţă_1999 a întrebat:

Nu stiu daca e tocmai categoria potrivita dar cred ca se potriveste cel mai bine.
Am un prieten foarte bun pe nume Dani ce este in aceeasi scoala cu mine. Pe timpul practicii locuieste in Zarnesti iar pe timpul scolii in Brasov. Ideea este ca mama lui si tatal vitreg (care din cate am inteles nu este tutore legal) nu il sustin mai deloc, parintii ii tin mereu bursa scoalara, ta-su vitreg care e ceva paznic obosit il bate, ii fura telefonul mai mereu, il jigneste etc. Mama acestui baiat isi sustine barbatul in "lectile de viata" ce i le aplica baiatului.
Are aproape 16 ani si este bolnav, din cate am auzit chiar de cancer.
Vreau sa stiu pe cale legala ce se poate face impotriva "omului" acela. Unde trebuie depusa o plangere, cu cine trebuie vorbit si asa mai departe.
Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Telefonul copilului: 116111 sau fundatia Mereu aproape: http://fundatiamereuaproape.ro/contact/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Vrem sa il ajutam pe prietenul tau sa-i fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul sau de discutii sau poate fi prietenul sau atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmita mesajul la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MysteriousCat a răspuns:

Într-o astfel de situație Protecția Copilului ar fi cea mai potrivita.

| Mihai_Miţă_1999 explică (pentru MysteriousCat):

Ii este frica de omul ala... Eu nu pot sa il oblig sa se duca