| Nikita_6410 a întrebat:

Oameni buni! Spuneti-mi va rog care-i raspunsul la "Sa taiti". Sunt basarabean, si la noi se spune 'Buna Ziua' de obicei. Voi fi recunoscator, daca ma ajutati. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| eL3cTr0 a răspuns:

Daca te referi la "Sa traiti" este tot un mod de a saluta, dar pe cineva in varsta cum ar fi sa zicem vecinu de la parter care are vreo 50-60 de ani laughing ii poti spune "Sa traiti" in loc de buna ziua.vezi sa nu ajungi si tu ca Basescu : "Sa traiti bine"

| Cineva231 a răspuns:

Cred ca multumesc...de oricei acesta este un salut care se spune la sfarsitul conversatiei de exemplu:"-cam asta ar fi cu rachetele nucleare asa functioneaza.
-Multumesc sefu'! Sa traiti!"
adica un fel de multumesc.sa traiti adica sa traiasca mult timp pentru a mai putea ajuta si pe altii sau ceva de genu