| maradin a întrebat:

Salut,prieteni!
Am intrerupt liceul acum 2 ani, eram in clasa a 11-a,acum
vreau sa ma inscriu din nou si sa dau bacul,eram la profilul M-I.
Intrebarea mea este daca ma pot duce din nou la liceu(la acelasi profil) sau numai la seral, fac inca 2 clase sau 3?

Astept raspuns.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce vârstă ai :)
De asemenea, NU ai precizat dacă ai depus ( la acel moment ) o Cerere de retragere sau NU te-ai mai prezentat la cursuri ( abandon şcolar )...

"Art. 206. - (1) Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu la forma cu frecvenţă încetează la vârsta de 18 ani.
Persoanele care nu şi-au finalizat învăţământul obligatoriu până la această vârstă şi care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei îşi pot continua studiile, la cerere, la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă.
(2) Persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu au absolvit învăţământul primar până la vârsta de 14 ani, precum şi persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu şi-au finalizat învăţământul
secundar inferior, gimnazial, pot continua studiile, la solicitarea acestora, şi în programul "A doua
şansă", conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educaţiei naţionale." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

În situaţia în care ai depus ( la acel moment ) o Cerere de retragere, atunci ( probabil că ) se aplică prevederile R.O.F.U.I.P. valabil la acel moment :
"Art. 150. - (1) Calitatea de elev inceteaza in urmatoarele situatii:
d) la cererea scrisa a elevului major sau a parintelui/tutorelui legal, caz in care elevii se considera retrasi;...

Art. 92. -...
(4) Elevii repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, din invatamantul de zi, se pot reinmatricula, la cerere, la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi, redobandind calitatea de elev." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| maradin explică (pentru bursuc001):

Am abandonat scoala in 2012 la inceputul clasei a 11-a, nu ramasesem corigent la nimic si nu aveam absente, pur si simplu am plecat in alta tara la munca.Acum am 19 ani, fac in iulie 20 si nu stiu daca mai pot sa ma inscriu la liceu, nici eu nu prea cred ca se mai poate dar macar la un seral ca sa pot sa dau bacul dupa aceea.
Eram in Turnu Magurele la liceu dar acum m-am mutat in Tecuci, Galati si vreau sa ma inscriu aici.Deci,poti sa-mi raspunzi acum mai precis, un sfat ceva?

| bursuc001 a răspuns (pentru maradin):

Înţeleg că, la acel moment, NU ai depus o Cerere de retragere sad
Conform Art. 64-68 din vechiul ROFUIP şi Art. 199-206 din noul ROFUIP, cel mai probabil, ai fost declarat REPETENT pe anul şcolar 2012-2013!
În acest caz, te puteai reînscrie "la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi" ( 2013-2014 sau 2014-2015 ).

Din PĂCATE, având în vedere că acesta este al 3-lea an şcolar, NU te mai poţi înscrie la zi - doar la seral sau la frecvenţă redusă sad
Vei face 3 ani, clasele 11-13 şi apoi vei da BAC-ul...

Pentru a afla ce licee au clase de seral & frecvenţă redusă, trebuie să mergi la I.S.J. Galaţi şi să întrebi.
Apoi, cam la începutul lunii iulie încep înscrierile...

| maradin explică (pentru bursuc001):

OK,mersi!

| bursuc001 a răspuns (pentru maradin):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.

5 răspunsuri:
| Criste_Beatrice_1980 a răspuns:

S-ar putea sa te bage din nou acolo unde ai fost. Daca ți-au reținut numele...