| Mykymu a întrebat:

Salut prieteni!
Mai intai sa va pun la curent:
In urma unui eveniment neplacut in familie, am fost nevoit sa ma mut la mama mea care locuieste undeva la periferia Parisului (mai exact in Sartrouville). Urmeaza sa ma mut acolo de la sfarsitul verii 2017. Eu acum sunt in clasa a 10a aici pe profilul Stiinte Sociale. Acolo urmeaza sa ma mut oarecum in clasa a 11a, dar cel mai probabil voi fi nevoit sa repet a10a, ci nu sa intru in Terminale.
CERINTA: Vreau sa aflu cat mai multe detalii despre scoala de acolo, despre ce profil as putea da ca sa nu fac mate (sunt foarte slab la matematica), ma pricep la engleza.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi cat mai complexe.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand vei intra intr-un curs intens de franceza, ca engleza nu-ti va folosii in Franta.
Daca tu trebuia sa treci a 11-a in 2017, probabil ca vei face a 11-a abia in 2018, daca ei te pun 1 an la invatat franceza.
Ti-ar fi de mare ajutor daca anul asta cat esti inca in Romania, ai lua ore de franceza si am invata-o bine, posibil chiar sa nu pierzi anul scolar.
Cat privesc detalii despre scoala aia, cred ca trebuie sa intrii pe forumurile franceze sa pui aceasta intrebare.

| Mykymu explică (pentru Violleta2022):

Eu chiar imi fac griji in legatura cu sistemul de invatamant de acolo si daca nu ma adaptez. Ma intreb ce voi face la examene si la ore in general.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mykymu):

Tot nu ai inteles, in primul an nu vei face nici o materie, doar vei invata limba: scris, citit si vorbit.
Dupa an, deja stii limba si atunci te istoric la ore, invatand exact la fel cum inveti si in limba romana!
Cat priveste sistemul de invatamant, trebuie sa te adaptezi, ca de aceea sunt legi si reguli, ca toti sa le respectam.
Nu le respecti, ramai repetent si anul urmator sunt convinsa ca te vei acomoda cu sistemul si iti vei da silinta sa inveti mai bine.

| Mykymu explică (pentru Violleta2022):

Stiu sa repsect regulile, sunt o persoana chiar ok. Problema mea este ca sunt inteligent, mu destept. Adica eu aici ma bazam foarte mult pe cuvinte si cunostintele mele, nu am invatat niciodata, nici macar pentru examenele nationale. Ma tem ca acolo nu va fi la fel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mykymu):

Din pacate inteligenta si desteptaciunea se dezvolta doar invatand. Pana la o anumita varsta este ok sa auzi cuvinte si sa ti le insusesti, dar daca vrei cu adevarat sa devii inteligent, trebuie sa pui mana serios pe carte, indiferent ca-i in romana, turca, japoneza ori o alta limba pamanteana.
Nu-i greu deloc si nu-i nici o diferenta odata ce ai invatat limba, iar adaptatul este in sangele nostru, cu binele, curatul si frumosul, te inveti al naibii de repede si usor.
Cat priveste adaptatul intr-o scoala straina, este ca mersul pe bicicleta, dupa ce ai invatat limba, ti se va parea foarte usor, singura diferenta va fi, ca de data asta chiar va trebuii sa inveti carte, fiindca in strainatate nu prea merge ca taticul sa-ti cumpere examenele.