| Andreiu68 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce sa faca, dati-mi un sfat:Am un prieten in cartier la care la varsta de 11ani a plecat in Italia cu familia definitiv.Cand eram mici vorbeam cu el era in grupul meu de prieteni si imi zice Ce fabi Andrei,ce mai joc, daca mergem la strang, daca stiu sa joc fifa ca sa ne jucam amandoi etc.El a plecat in italia..Anul trecut a venit inapoi in tara definitiv, spunea ca ii este dor de prieteni si de aia a venit inapoi.Am intrat la liceu si el a intrat in clasa cu mine la liceu.Primele 3 luni de scoala ne intelegeam bine, dupa care un coleg mi-a pus o prorecla.El a inceput sa ili zica asa si alti 4 colegi din clasa.Nu mai vorbeste cu mine la scoala nu mai da salut macar la scoala nimic, nici in seama nu ma mai baga.La scoala imi zice pe prorecla, iar in cartier cand sunt cu grupul de prieteni sau singur imi zice Andrei si incepe sa vorbeasca cu mine, dar nu mult si da si salut.La scoala m-am luat de el,si i-am spun de ce imi spune asa? i-am dat cateva,, bucati,, peste cap si timp de 2luni el si aia 4 baieti imi ziceau pe nume:Andrei si cateodata nu ma mai bagau in seama. Dupa astea doua luni, el si cu cei 4 baieti au inceput sa imi zica iar pe,porecla.(I-am spun de ce imi zice asa si in cartier imi zice Andrei.El nu a mai raspuns nimic si a, aruncat privirea si capul in jos).I-am spus daca e smecher sa vina sa ne batem, dar a refuzat spunand ca suntem prieteni din cartier si nu putem sa ne batem.Cand eram mai mici ne-am batut de 2 ori.Dar sunt sigur ca nu vrra ca ii este frica si stie din trecut ce s-a intamplat (la scoala e genul:nu ma atinge ca imi iei din valoare, vine seful vostru, ce faceti bai copii etc)Spuneti-mi ce sa fac ca sa nu imi mai zica pe prorecla! DACA AM SCRIS GRESIT PRORECLA SCUZE! Dati-mi parere despre baiatul asta din ce v-am zis si cei 4 baieti. Funda xel mai bun raspuns

1 răspuns:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Nu mi se pare normal ca un " prieten " sa se comporte asa cu tine. El a venit cu fite din Italia, te baga in seama doar cand nu este in compania acelor baieti si isi bate joc de tine cand vrea spunanduti acea porecla. Ar trebui sa incerci sa mergi pana la el acasa, sa vorbiti intre patru ochi si sa-i spui ca daca tot are de gand sa se comporte asa, mai bine sa uite de prietenia ta. PS: bataia nu este o solutie, trebuie sa comunicati sa sa va spuneti unul celuilalt problemele voastre si ce va deranjeaza.