| MC7 a întrebat:

Stiti ca in cateva saptamani incep probele scrise la bacalaureat, printre care trebuie si eu sa particip.
Am o problema in legatura cu un obiect de bac. Biologia.
Nu pot tine minte ce invat, tocesc in prima zi, stiu ce am invatat iar a doua zi nu mai stiu si degeaba invat. Ce ar trebui sa fac sa trec proba scris? AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti memora daca faci urmatoarele: te abtii pentru cateva zile sa atingi telefonul, computerul si orice aparatura electronica, incercand sa te focusezi pe invatatul logic, nu papagaliceste, ca oricum il uiti
Asadar, elimina orice aparat electronic din camera unde inveti si focuseaza-te pe citit, paragraf cu paragraf, incercand sa INTELEGI LOGIC ceea ce citesti, ca numai asa poti memora.
Uita de iesit afara in weekndul asta si inchide-ti telefonul, dar inainte, anuntat-ti toti prietenii sa te lase in pace cateva zile, ca ai de invatat si de sustinut cel mai important examen din viata ta, pe care, nu ai voie sa-l pici.
Un prieten adeavarat, te va ajuta si te va astepta oricat. O jigodie care nu-i pasa de tine si de succesul tau in cariera si viata, te va momi si te va instiga sa iesi afara.
Sport la invatat si ...succes la BAC!