| q2amyra a întrebat:

Salut, stiti cumva cum se slabeste eficient? Gen exerciții, diete ce ar trebui sa fac? La sala nu știu daca merg și daca pot face ceva acasă ca sa slăbesc..am undeva pe la 67 de kg cred si 175 cm, nu se observa chiar ca as fi grasa mai mult am burtica dar tot vreau sa slabesc.

3 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Ori faci deficit caloric ( adica mananci mai putin ), ori faci sport sau sala. Daca esti obez/a, le faci pe ambele pentru un rezultat bun.

| Eireann a răspuns:

Slabitul eficient tine de deficit caloric, sportul ajuta si poate sa modeleze corpul dar degeaba daca mananci in exces. Nu zic sa nu mai mananci deloc paine, paste, orez, cartofi sau sa mananci doar salata (cum mai recomanda unii) dar controleaza portiile, invata sa spui "nu multumesc" la o punga de chipsuri si profita de vara - mananca mai multe fructe, mai multe legume, salate, etc. Nu e obligatoriul sa mergi la sala, e plin youtubul de exercitii de facut acasa dar poti sa mergi la o plimbare in pas alert cu o prietena sau de una singura, poti sa mergi la un bazin de inot (daca sunt la tine in zona), poti impreuna cu o prietena sa inchiriezi un teren de tenis si sa joci acolo. Dar e important sa nu mananci in excess.

| Andra4862 a răspuns:

Buna! Eu la 12 ani aveam 70 de kg...si am urmat exercitii de la o persoana de pe Youtube numita Chloe Ting si intr-un an (am facut exercitii din doua video-uri am sa pun link, ZILNIC) si am ajuns la 57 de kg. Consider ca au mers foarte bine.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| q2amyra explică (pentru Andra4862):

Pup, in 2 luni cam cat slabesc dupa programul asta?

| Andra4862 a răspuns (pentru q2amyra):

Aproximativ 3-5kg, dar el îți "creste" mușchii, care sunt mai grei ca grăsimea, asa ca la început vei avea mai multe kg, dar corpul va arata mai slab