| anonim_4396 a întrebat:

stiti cumva niste site uri pe care pot citi cartea "iubeste inteligent"? am de gand sa cumpar cartea dar pana o cumpara mama vreau sa citesc ca sunt nerabdatoare! :-( funda! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FlyJack a răspuns:

Descriere: Un adolescent i-a scris unei specialiste in educatie sexuala si a intrebat-o: "Cum stie cineva cand este indragostit?" Raspunsul a fost sec, si totusi plin de seva: "Daca simti nevoia sa intrebi, inseamna ca nu esti!" Chiar asa, cum poti sa stii daca ceea ce simti e dovada faptului ca esti indragostit cu adevarat sau esti doar lovit de o pasiune oarba?

In aceasta carte au fost adunate toate principiile calauzitoare, posibile, in ceea ce priveste prietenia si pregatirea pentru casatorie.
Sau : Un adolescent i-a scris unei personalități și a întrebat-o: „Cum știe cineva când este îndrăgostit?" Răspunsul a fost sec, și totuși plin de sevă: „Dacă simți nevoia să întrebi, înseamnă că nu ești!" Chiar așa, cum poți să știi dacă ceea ce simți e dovada faptului că ești îndrăgostit cu adevărat sau ești doar lovit de o pasiune oarbă?

Cartea aceasta te provoacă deschis: „Iubește inteligent!" Cu alte cuvinte, învață să iubești și cu inima, dar și cu capul. Ai în față ghidul adolescentului îndrăgostit, pentru acele ocazii în care te-ai întrebat: Care sunt etapele prieteniei? Oare sunt pregătit pentru căsătorie? Cum să propun (sau să accept) o întâlnire? Cum să stabilesc (sau să rup) o relație? Cum să supraviețuiesc unei despărțiri?

Tot aici vei găsi soluții și pentru crizele din alte zone, mult mai sensibile: Cum puteți avea intimitate fără sex? Cum să eviți manipularea și șantajul în situații delicate? Care sunt argumentele împotriva sexului premarital? Ce să faci dacă ai mers prea departe?

Cartea costa 17 lei, dar nu se poate gasi pe internet...
Nu este scumpa, se gaseste chiar cu 12 lei in librariile de la Libertate, in fine tongue
Sper ca ti-am fost de folos.

| firefox6 a răspuns (pentru FlyJack):

Toate aceste informatii le stiam deja. oricum, multumesc!

| FlyJack a răspuns (pentru firefox6):

Îmi pare rău că nu am găsit cartea online, dar am căutat-o mult şi am constatat că nu există scrisă pe internet...
Chiar îmi cer scuze...

| firefox6 a răspuns (pentru FlyJack):

Nu-i nimic. raspunzi te rog si la celelalte intrebari ale mele? :-D

| FlyJack a răspuns (pentru firefox6):

Desigur!

5 răspunsuri:
| zoeyangel a răspuns:

S-ar putea sa gasesti ceva asemanator pe scribd eu am luat-o cu toate ca nu sunt incantata de ce am gasit... se numeste "dragoste inteligenta" de Nancy van Pelt dar este un ghid pentru adultii necasatoriti...