| 6Jimmorrison9 a întrebat:

Salut! Suna a 9a la stiintele naturii. As vrea sa ajung asistenta la psihiatrie, dar nu stiu ce facultate ar trebui sa urmez, also ma gandeam sa ma mut la stiinte sociale ca aici e stresant. Deci:
1. Ce facultate ar trebui sa urmez ca sa ajung asistenta la psihiatrie?
2. As avea sanse sa ajung asistenta la psihiatrie daca m-as muta pe stiinte sociale?
3. Trebuie sa ma pricep la bio/chimie/fizica etc ca sa ajung asistenta la psihiatrie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ce liceu termini, fiindca poti merge la orice facultate doresti, fara probleme.
Bineinteles ca poti ajunge asistenta sau medic la psihiatrie, daca te califici in acest domeniu, in urma unei facutati de psihologie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista facultati de asistent medicale in cadru universitatilor de medicina. De asemenea exista si scoli postliceale.
Nu e atat de relevant liceul, dar cel mai multe te-ar ajuta un profil de stiinte.

| bookofknowledge a răspuns:

Psihiatria e o specializare medicala (cei 6 ani+rezi), asa cum e si medicul de laborator, chirurgul, radiologul, etc. ei fac toti medicina generala. Ei nu fac facultatea de psihologie(de acolo ies doar psohologi), sau alte facultati, gandeste-te ca te duci sub un medic care a terminat medicina, ai aceiasi pasi care trebuie sa i faci, ca sa ajungi la cardio.
Mai intai intri la asistenti la medicina generala(cum e voctor babes la Timisoara sau Carol Davila Bucuresti, apoi iti cauti de munca, partea cea mai grea, nu cred ca va repartizeaza undeva, cel mai probabil dupa ce termini facultatea te poti duce la orice specializare medicala(fata de medici care fac rezidentiat).
Incearca si la post liceala, nu stiu daca e vreo diferenta intre cele 2 la specializarile la care poti intra. Pe scurt pregateste sa mergi pe asistenta la medicina, si sfatul meu: fa facultatea.
Stiintele naturi sau orice e la real sunt mai bune daca tintesti spre ceva de genul, cum e medicina sau asistenta(nu sunt obligatorii deoarece poti sa faci orice facultate de la orice profil, dar te ajuta putin).