| AndreiTzp a întrebat:

Sunt a 8a si profa de religie mi-a scazut un punct la purtare pentru ca "mereu deranjez orele", la modul ca rad la glumele unor colegi, vorbesc in soapta si nu sunt atent la ora. Intrebarile mele sunt daca rezolv ceva daca imi cer scuze si daca imi afecteaza in vreun fel admiterea la unul dintre cele mai bune licee din oras. Multumesc, funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Punctele la purtare nu se trec din catalog direct.
Pentru notele la purtare, se face o sedinta, se iau cataloagele la rand si dirigintele clasei ia elevii la rand. Daca sunt puncte scazute pe catalog, intreaba cine le-a scazut, si daca cere in continuare scaderea lor. Hotarasc toti profesorii, daca esti copil-problema si iti vor scade, sau nu.
Deci eu zic sa stai linistit, a facut-o ca sa te sperie. Totusi, daca iti ceri scuze vei fi sigur ca nu ti le va scadea in acea comisie.

1 răspuns:
| smileiwillbewithyou a răspuns:

Daca ai puncte scazute la purtare, fii sigur ca o sa-ti "ameninte" oarecum admiterea la liceu laughing).
Daca iti ceri scuze si "promiti" ca nu mai faci asa, poate ti-l sterge, oricum nu mai e mult pana la vacanta laughing.
Succes cu asta.