| x2gk9r a întrebat:

Salut! Sunt baiat, am 15 ani si vreau sa va zic ceva! De ce cand ma cert cu o persoana de nervi incep sa tremur putin, sa urlu si-mi vin lacrimi? Sau cand vine cineva sa ma bata? Am tot incercat sa fiu mai agresiv dar nu se poate nicicum!
Vreau sa scap de asa ceva.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reactie de copil razgaiat, care atunci cand nu obtine ce vrea tranteste un tantrum.
Invata sa gandesti inainte sa te apuce nervii si sa tremuri, ca nu-i nromal sa te comporti ca un copil cu probleme psihice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucreaza cu/la tine. Invata sa iti gestionezi emotiile. Nu le lasa sa puna stapanire, tu esti in control, doar ca nu constientizezi acest lucru inca. Daca nu esti bun la "bataie", evita orice fel de altercatie.
Si e normal sa ai asemenea stari atunci cand te abtii, nu lasi totul afara si asta te macina. Nu trebuie sa fii mai "agresiv", ci sa iti stii limitele. Cand sa te impui, respectiv sa te retragi.