| Adrian1331 a întrebat:

Sunt clasa a 7-a si m-am gandit sa dau la Liceul Militar Tudor Vladimirescu Craiova.Am cateva intrebari:
-trebuie sa dau alte teste in afara de Evaluarea Nationala la romana si matematica? Daca da cam cum suna?
-stiu ceva de o profa fizica, ce trebuie sa fac? Este grea?
Multumesc mult si mult succes!

Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Pentru admiterea în colegiu se sustine mai intai o probă de concurs eliminatorie(ADMIS/ RESPINS), sub forma unui test grilă, la limba si literatura română si matematică. Candidatii declarati "ADMIS" la testul grila de verificare a cunostintelor sunt repartizati pe locurile aprobate pentru fete si baieti, in ordinea descrescatoare a mediilor de admitere, dupa introducerea in baza de date a mediilor inscrise pe fisa de inscriere.
Media finala de admitere a candidatilor (MFA) se calculeaza astfel:
MFA =(NT+MA)/2
unde:
NT = nota obtinuta la testul grila de verificare a cunostintelor la disciplinele Limba si literatura romana si Matematica din data de 30.05. 2014
MA = media de admitere, se calculeaza conform "anexei nr. 2 la ordinul MEN nr. 4925/ 29.08. 2013, privind organizarea si desfasurarea admiterii in invatamantul liceal de stat, pentru anul scolar 2014-2015", ca medie ponderata intre media generala la evaluarea nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, si media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a, care are o pondere de 25% in calculul mediei de admitere:
MA = (ABS+3EN)/4
unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;
EN = media generala obtinuta la evaluarea nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a
Media finala de admitere (MFA) se calculeaza cu doua zecimale, fara rotunjire.
In conformitate cu art. 15, punctul 1 din I.M. 3/55 "Metodologia-cadru privind organizarea si desfasurarea admiterii in invatamantul militar preuniversitar", candidatii cu medii finale de admitere egale, vor fi departajati folosind, in ordine, urmatoarele criterii:
a) nota obtinuta la testul grila de verificare a cunostintelor;
b) media generala obtinuta la Evaluarea Nationala din clasa a VIII-a;
c) media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;
d) nota obtinuta la proba de limba si literatura romana din cadrul Evaluarii Nationale;
e) nota obtinuta la proba de matematica din cadrul Evaluarii Nationale.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat