| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, sunt curios ce fel de matematica se face la facultatea de informatica sau programare cum s-o mai numi ea, voi cum ati caracteriza-o, usoara, medie, grea sau foarte grea? Din cate am inteles se face doar in primul an matematica, poate acum depinde si de profil? Eu am mari probleme cu matematica terminand liceul pe profil filologic si chiar mi-as dori sa intru la o facultate de informatica, am vazut ca sunt multe cursuri de chiar 10 ore de matematica pe Youtube sau pe udemy, credeti ca m-ar ajuta sa tin pas cu matematica ce se va face la facultate?

1 răspuns:
| 76843 a răspuns:

"facultatea de informatica sau programare cum s-o mai numi ea"
Mi se pare ca nici nu stii ce vrei.
La matematica pura, faci matematici superioare din greu in toti anii.
La informatica faci mai putina, dar tot e necesara.
Da, poti sa urmaresti orele de matematica de pe Youtube si alte platforme unde explica profesorii.