| AlexDomino38 a întrebat:

Salut. Sunt intr-o relație de 2 luni de zile. Am 19 ani si n-am avut pana acum nicio relatie serioasa, doar incercari esuate, iubita mea e minunată, as vrea-o toata viata alaturi de mine, in schimb nu ma simt fericit, sunt tot mai depresiv cu cat trece timpul si stau singur, ma apuca gandurile, imi cer foarte mult scuze deci gresesc mult, mi-e foarte frica sa n-o pierd. Ce parere aveti, ce sa fac? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spui ca iubita ta este minuanta dar tu nu esti deloc fericit, inseamna ca relatia asta nu este de iubire ci de pierdere inutila de vreme si evidnet ca se va intampla curand si ruperea relatiei, atunci cand nu te implici si nu-i arati ca o iubesti.
Vin totusi si te intreb: de ce stai intr-o relatie daca nu esti fericit?

| dullcat a răspuns:

Buna.Inainte de a intra intr-o relatie cu altcineva este intelept ca tu sa fii bine cu propria persoana.Te-ai gandit sa apelezi la psiholog? De ce te simti singur si de unde vin gandurile depresive? Ce le-a provocat? Eu sunt sigura ca iubita ta e alaturi de tine acum, insa pe viitor daca nu doresti sa te vindeci atunci imi pare rau sa spun ca da, sunt sanse sa se desparta de tine.Fiecare dintre noi avem dreptul la parteneri sanatosi. Putem face ce ne sta in putinta pentru a-i sustine pe drumul insanatosirii, insa totul depinde de ei, daca isi doresc pe bune sa se elibereze de traume sau orice probleme ii apasa.Deci repet, aici depinde de tine, pe langa alti factori, ce-i drept.La varsta de 19 ani relatiile nu sunt nici ele intr-adevar serioase. Abia dupa un an poti spera la ceva mai mult, deocamdata doua luni e putin.Bafta!