| BuGsstormbunny a întrebat:

Sunt la liceu clasa a 9a la Științe ale Naturii. Mai departe, vreau sa merg la Poli la Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si TIC. Sunt pasionat de TIC, am doua ore pe saptamana si fac pana intr-a 11a. (Si mate info tot atata TIC face). Credeti ca as putea ajunge la acea facultate fara informatica(nu cred ca m-ar ajuta acolo)?

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ba da, te-ar ajuta daca ai sti sa aplici in practica. Electronica de azi se pazeaza pe chipuri inteligente care trebuie programate. Ai auzit de Internet of Things?
La Electronica se mananca matematica pe paine. Sfatul meu este ca la vara sa incerci sa treci la mate-info.

| Steregoi a răspuns:

Fara informatica nu ai ce cauta la electronica si telecomunicatii. Invata programare. Macar limbajul C sa-l cunosti. Iti e necesar la programare microcontrollere, procesoare de semnal. Ar mai fi limbaj de asamblare dar e mai greu. Astea daca esti serios.

| Teo29 a răspuns:

Poti ajunge fara probleme. Vezi admiterea in ce consta daca ai la facultate si pregateste-te. Daca e concurenta mare depune dosarul si la Suceava de ex. sau in alte parti cu concurenta mai mica sa fii sigur ca reusesti. Ulterior te poti transfera din anul 2 oriunde doresti.