| Marvinmiau a întrebat:

Sunt pe clasa a 8-a si recent ma gandeam ca voi ajunge curand la liceu. Am virbit cu mama si i-am spus ca am emotii puțin, dar a spus ca nu am de ce, ca perioada liceului va fi cea mai tare, dar sunt sceptic in legatura cu asta. Cand e cazul am o gandire matura dar uneori sunt foarte copilaros, si mi-e frica ca poate nu ma voi integra, am o baza numai in cea mai buna prietena mea (apropo sunt baiat), cu care ma înțeleg foarte bine si cu car voi merge la acelasi profil. Aveti ceva sfaturi pentru o adaptar mai ușoară sau cum va fi, nu sunt timid de felul meu dar ma inspaimanta faptul ca poat voi fi mai retras de restul lumii, si stiu ca trebuiae sa invat si toate cele, dar ar trebui sa profit din plin de aceasta perioada, voua cum vi se pare, astept parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Te duci si vorbesti cu toata lumea, in niciun caz nu te izolezi cu prietena ta intr-un colt si vorbesti cu stanga si dreapta, te duci la toata lumea, faci cunostinta, schimbi niste vorbe si iti alegi pe cei cu care simti ca ai ce discuta si in prezenta carora te simti bine.

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Generatia aceasta are o mica problema. Probabil in prima zi de scoala vor sta toti cu capul in telefoane si nu vor vorbi unii cu altii decat foarte putin (daca e vorba de un liceu nou pentru majoritatea). Sparge tu gheata, intreaba-i de la ce scoala au venit, cum era pe-acolo, etc.

| Marvinmiau explică (pentru AC4S4):

Mersi mult! Voi incerca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te teme! Daca vei socializa, vei afla ca si alti copii au ceva in comun cu tine! Sunt tot a 8-a si stiu asta!

| munteanuionvictor a răspuns:

O să găsești colegi și colege de nivelul tău cu care se poate socializa.