| Anonim53220 a întrebat:

Tocmai m-am decis sa ma duc la facultatea de informatica din Timisoara.Sunt elev la liceu, am 17 ani si dupa luni de indecizie, m-am gandit sa aleg drumul acesta.Stie cineva ce limbaje de programare se folosesc? Am auzit ca acum Python s-a introdus si este principalul, iar pe langa mai sunt si C, C++, Pascal etc. Este adevarat? Si inca o intrebare.Stiu ca acolo voi face matematica, dar va fi o matematica grea, sau de dificultate medie.Va rog am nevoie repede de ajutor, m-am gandit sa invat Python pentru moment

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ti as sugera sa iti consolidezi cunostintele in C/C++ ca asta e cel mai potrivit limbaj pentru a invata programare. La facultate o sa te adaptezi pentru ca nu se impun limbaje anume. Limbajul e doar o unealta, important e sa stii principiile programarii.

Pascal nu cred ca se mai face la vreo facultate...

Matematica e cea de nivel M1 cu care termini liceul si care se aprofundeaza in facultate.

| Anonim53220 explică (pentru suntserios):

Mersi mult.C++ nu prea il inteleg, Python parca imi place...dar la facultate cand lucram tot, eu cred ca conteaza, nu poate unul sa lucreze in C, altul in Python si altul in C++

| suntserios a răspuns (pentru Anonim53220):

Dacă nu înțelegi c++ înseamnă că nu înțelegi programare.

Și da la facultate ai suficiente obiecte la care limbajul e la alegere.