| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma sa fac o problema la geometrie. Conditia suna asa: Lungimile laturilor bazei unui paralelipiped drept sunt de 6 si 8 cm, iar masura unghuiului format de ele e de 60 grade. Lungimea muchiei laterale e de 8 cm. Sa se afle lungimile diagonalelor paralelipipedului si aria totala a acestuia. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cum adica unughiul format de ele? Baza fiind dreptunghi, unghiul trebuie sa aiba 90 de grade. Daca te pote ajuta: formula ariei paralelipipedului dreptunghic: diagonala (paralelipipedului) la patrat= lungimea la patrat+latimea la patrat + inaltimea la patrat.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Pe TPU nu se fac teme